Data publikacji: 2016-10-12
W Warszawie odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Nafta-Gaz-Chemia 2016”, zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich. Uczestnikami byli m.in. przedstawiciele rządu, członkowie zarządów firm z sektora nafty, gazu, energetyki i chemii, przedstawiciele firm doradczych i konsultingowych.
Otwierający konferencję Krzysztof Tchórzewski, minister energii przedstawił założenia krajowej strategii energetycznej. Jest ona podporządkowana zapewnieniu bezpieczeństwa Polski i przewiduje dywersyfikację dostaw paliw płynnych, rozbudowę terminali naftowych i gazowych, a także wzrost wartości przedsiębiorstw energetycznych znajdujących się pod kontrolą Skarbu Państwa. Jako przykład działań proinnowacyjnych podał program budowy polskiego samochodu elektrycznego, który rozwiąże wiele problemów logistycznych i ekologicznych.
Minister zwrócił także uwagę, że zasady działania rynku powinny być równe dla wszystkich jego uczestników i w takim samym stopniu powinni być oni odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa dostaw. Dodał, że obecna polityka jest realizowana przede wszystkim przez projekty dywersyfikacyjne obejmujące terminal LNG oraz projekt tzw. Bramy Północnej.
W pierwszej sesji konferencyjnej uczestnicy dyskutowali głównie o miejscu sektorów nafty, gazu i chemii w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (Plan Morawieckiego). Wskazywali na konieczność porozumienia ponad podziałami politycznymi dla realizacji strategicznych interesów kraju w sektorze energetycznym. Podkreślano, że podstawowym celem w tym zakresie jest przemodelowanie systemu dostaw gazu do Polski, tak by sprowadzić dużo tańszy surowiec niż ma to miejsce w tej chwili.
Paneliści poruszali też sprawę utworzenia Narodowego Instytutu Technologicznego, który skoordynuje działalność zaplecza naukowo - badawczego, znajdującego się w rękach państwa, a także sprawy rozwoju energetyki jądrowej opartej na wielofunkcyjnych reaktorach wysokotemperaturowych i rozwoju przemysłu chemicznego niezbędnego dla konkurencyjnej gospodarki. Zwrócili ponadto uwagę na korzyści płynące z wdrożenia do produkcji oryginalnego samochodu elektrycznego.
W tej sesji w debacie uczestniczyli: Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN Orlen; Adam Gawęda, senator PiS; Mateusz Kędzierski, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii w Ministerstwie Energii; Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG; Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej; Jan Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju; Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego oraz Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...