Data publikacji: 2013-08-06
Rośnie polski rynek palet. W ujęciu globalnym rodzimi wytwórcy zajmują drugie miejsce w klasyfikacji producentów tego rodzaju wyrobów. Lepsi od nich są tylko oferenci z Niemiec..
W ubiegłym roku polskie firmy wyprodukowały ponad 18 mln palet, co stanowiło 25% wszystkich palet produkowanych na świecie. Kolejne 4,5 miliona sztuk stanowiły palety, które ponownie trafiły na rynek po dokonaniu niezbędnych napraw. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej grupie zdecydowaną większość stanowiły europalety. Światowymi potentatami w ich produkcji są firmy z Niemiec, do których należy 46% rynku oraz właśnie z Polski.
Ubiegłoroczna produkcja palet była w naszym kraju o 1,7% wyższa niż w 2011 r. Zdecydowana większość powstających palet to wyroby typu EUR o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm. Jeśli chodzi natomiast o poziom naprawy palet, to wzrósł on o 100 tys. sztuk.
Z takich wyników cieszą się wszyscy uczestnicy łańcucha produkcyjnego.
- Od kilku lat Polwax dostarcza wyroby przeznaczone do ochrony drewna, głównie emulsje parafinowe, które znalazły również zastosowanie do zabezpieczania palet drewnianych. Wzrost rynku palet w Polsce może pociągnąć za sobą wzrost zużycia emulsji, co stanowi dla nas pozytywny prognostyk – tłumaczą przedstawiciele firmy Polwax.
Od 1 sierpnia 2013 r. na rynku obowiązują nowe przepisy. Dotychczas europalety posiadały oznaczenia EPAL oraz EUR w owalu. Od początku miesiąca te produkowane przez członków EPAL (Europejskiego Stowarzyszenia Palet) będą nosiły wyłącznie oznaczenia tej organizacji. Zdaniem ekspertów nie powinno to jednak osłabić pozycji polskich producentów, którzy działają w oparciu o system EPAL. Od początku 2014 r. powstać ma natomiast nowy system. Niemniej już teraz wiadomo, że palety wciąż będą produkowane w oparciu o te same normy, więc ich jakość będzie podobna do obecnej.
Podstawowym założeniem systemu europalet jest ich pełna wymienialność. Dzięki ujednoliconym rozmiarom odbiorcy mogą odesłać producentom dowolne palety, czyli nie koniecznie te same, na których odebrali zamówiony przez siebie towar.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...