Data publikacji: 2015-12-01
Polskie stanowisko na odbywający się w Paryżu szczyt klimatyczny zakłada uzyskanie przez nasze państwo prawa do suwerennego określenia najbardziej korzystnych i efektywnych działań zmierzających do ochrony klimatu oraz do określania własnej ścieżki rozwoju w tym zakresie.
Przewodniczącym polskiej delegacji, właściwym do prowadzenia negocjacji w Paryżu, jest minister środowiska. W skład zespołu negocjacyjnego wchodzą ponadto przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energetyki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Polska delegacja podkreśla, że jedynie solidarne wysiłki wszystkich państw, zgodne z suwerennie określonymi przez nie celami i działaniami, mogą zapewnić możliwość zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza najbiedniejszym krajom i zagwarantować bezpieczeństwo obecnym i przyszłym pokoleniom.
- Nowe porozumienie klimatyczne, które ma zostać sfinalizowane w Paryżu, musi zapewnić ustabilizowanie koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na takim poziomie, aby nie przekroczyć globalnego wzrostu temperatury na powierzchni planety o 2 st. C. Jest to główny cel konwencji klimatycznej. Aby go osiągnąć, potrzebny jest udział w porozumieniu wszystkich państw, zwłaszcza największych gospodarek światowych. Jednostronne działania pojedynczych krajów lub nawet ich grup nie uchronią przed wzrostem emisji dwutlenku węgla i związanymi z nim nieodwracalnymi szkodami środowiskowymi. Polska, tak jak i inne państwa, powinna mieć jednak zapewnione prawo do suwerennego określenia najbardziej korzystnych i efektywnych działań zmierzających do ochrony klimatu oraz do określania własnej ścieżki rozwoju – poinformowało Ministerstwo Ochrony Środowiska.
Resort przypomina, że dzięki transformacji gospodarczej i politycznej po 1989 r. zdołaliśmy obniżyć emisję CO2 o ponad 30%, jednocześnie odnotowując znaczący wzrost PKB. Nasze dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie mogą być więc wzorem dla innych krajów i pokazują wyraźnie, że skuteczna ochrona klimatu może odbywać się w sposób zrównoważony, bez naruszania interesów gospodarczych i z uwzględnieniem uwarunkowań i możliwości danego państwa.
- Podczas COP21 w Paryżu będziemy zabiegać o uznanie różnych form ograniczania emisji dwutlenku węgla, w tym zalesiania, za równoprawne z redukcją spalania paliw kopalnych sposoby zmniejszania koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze – powiedział Jan Szyszko, minister środowiska. - Polityka klimatyczna, zgodna z duchem Konwencji klimatycznej, jest dla Polski bardzo ważna. Chcemy, by Polska i inne kraje rozwijały się w sposób zrównoważony. Dlatego podczas konferencji COP21 w Paryżu będziemy dążyć w kierunku nowego, globalnego porozumienia klimatycznego. Polska ma już ogromne osiągnięcia w zakresie redukcji emisji CO2. Pod tym względem jesteśmy wzorem dla innych i ten fakt, w naszym stanowisku, również zostanie odzwierciedlony. W ramach Protokołu z Kioto Polska zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 6% do 2012 r. w stosunku do 1988 r. Tymczasem osiągnęliśmy spektakularną redukcję rzędu 30% przy jednoczesnym wzroście gospodarczym – dodał minister środowiska.
COP21, czyli 21. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbywa się w terminie 30 listopada – 11 grudnia 2015 r. Podczas spotkania ma zostać podpisane nowe, po raz pierwszy globalne, porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać od 2020 r.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...