Data publikacji: 2015-06-16
Z okazji Kongresu Polska Chemia, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Puławach, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, wskazała kilka najistotniejszych kwestii, które jej zdaniem wpływać będą na kształt rodzimej branży chemicznej w najbliższej przyszłości.
- Przemysł czeka na szereg przygotowywanych lub dyskutowanych rozwiązań i wydarzeń, które poprawią jego konkurencyjność. Niebagatelne znaczenie będą miały zmiany w krajowym ustawodawstwie dotyczącym energii elektrycznej, które obniżą jej koszty. Chodzi tu o redukcję obowiązku OZE i wysokości akcyzy oraz rekompensaty za emisje pośrednie w ustawie o ETS. Z drugiej strony, nowe źródła finansowania projektów badawczo – rozwojowych oraz rozważana ulga podatkowa na innowacyjność pomogą skierować dodatkowe i uwolnione środki na rozwój sektora – uważa Krzysztof Łokaj, dyrektor zarządzający PIPC.
Izba zwraca również uwagę na fakt, że branża chemiczna w Polsce jest świadoma roli w kształtowaniu nowoczesnej gospodarki oraz wpływu na rozwój innych gałęzi przemysłu. Z tego powodu podejmuje działania i inicjatywy wspierające wdrażanie w przedsiębiorstwach chemicznych idei zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie niezwykle ważna dla firm chemicznych jest możliwość polegania na niezawodnych, bezpiecznych i skutecznych firmach logistycznych. Dlatego propagowane są działania na rzecz bezpieczeństwa w transporcie i dystrybucji chemikaliów celem ograniczenia wypadków.
- Kształt otoczenia prawnego i dynamika zmian prawnych to klucz do zdefiniowania szans i zagrożeń, jakie stają przed przemysłem chemicznym. Mając to na uwadze powołaliśmy w ramach PIPC Komisję ds. Regulacji i ds. Podatków. Jestem przekonany, że obydwie Komisje dobrze przysłużą się polskiej chemii – mówi Marcin Sekuła, radca prawny PIPC.
W ocenie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego również kwestie związane z innowacyjnością stanowią jedną z podstawowych cech wpływających na konkurencyjność przedsiębiorstw. Na wniosek PIPC już niebawem NCBiR uruchomi program sektorowy INNOCHEM przygotowany specjalnie dla branży chemicznej. Budżet programu, jak przyznał w Puławach Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBiR, wynieść może 1 mld zł. Stanowić to będzie istotny impuls dla zwiększenia inwestycji w obszarze badawczo – rozwojowym.
- W Izbie powtarzamy, że w dziedzinie bezpieczeństwa nie ma konkurencji między firmami. Obowiązującym standardem w przedsiębiorstwach branży chemicznej jest wysoki poziom BHP i bezpieczeństwa procesowego. Taka pozytywna i proaktywna kultura bezpieczeństwa to m.in. zasługa Programu „Bezpieczna Chemia” – przyznaje Paweł Zawadzki, kierownik wspomnianego projektu zainicjowanego przez PIPC.
Kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiego przemysłu chemicznego mieć będą także przyszłe zmiany na rynku gazu ziemnego. Dzięki liberalizacji tego rynku przybliża się perspektywa obniżenia kosztów zakupu gazu. Także nowe możliwości infrastrukturalne powinny zwiększyć bezpieczeństwo dostaw.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...