Data publikacji: 2017-08-16
Firma PolTiss ze Szczecina opracowała, opatentowała i wprowadziła na rynek technologię o nazwie PhotoBioCure do wykorzystania w zabiegach związanych z leczeniem przepuklin. Metoda bazuje na nowej generacji polimerowych biomateriałów.
Technologia oparta jest na telechelicznych makromerach, które zmieniają postać z lepkiej pasty w elastyczne ciało stałe. Odbywa się to przy pomocy fotosieciowania i z wykorzystaniem łagodnej dla żywych tkanek wiązki promieniowania UV. Tego rodzaju właściwość umożliwia formowanie spersonalizowanego implantu polimerowego, tj. dostosowanego wielkością do wielkości defektu tkankowego, in situ in vivo.
Dodatkową zaletą technologii jest możliwość dostarczenia (wstrzyknięcia) materiału przez kanał niewielkiej średnicy, tak jak ma to miejsce w technikach laparoskopowych. Opracowane materiały, oprócz zdolności do wstrzykiwania i fotosieciowania, mogą mieć również cechy wyrobu antybakteryjnego poprzez wprowadzenie do jego budowy chemicznej substancji bioaktywnych o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Odpowiedni dobór surowców chemicznych do wytwarzania innowacyjnego biomateriału zapewnia powolną biodegradację w warunkach żywego organizmu, dającą możliwość do odrodzenia się żywej tkanki.
Jak tłumaczą przedstawiciele PolTiss, PhotoBioCure jest technologią platformową, a biomateriały mogą mieć zastosowanie, m.in. w zabiegach leczenia przepuklin, operacjach kardiochirurgicznych, ortopedycznych. Dotychczas udowodnione zostało w badaniach in vitro i in vivo na zwierzętach zastosowanie w zabiegach leczenia małych przepuklin. Przepukliny są jednymi z najczęściej stosowanymi zabiegami chirurgicznymi na świecie, które pomimo małej złożoności charakteryzują się dużym odsetkiem efektów ubocznych i nawrotów.
Technologia jest chroniona dwoma patentami w USA i jednym w Polsce. Na zaawansowanym etapie jest również procedura uzyskania patentu przed Europejskim Urzędem Patentowym.
Cechy technologii PhotoBioCure są szczególnie istotne dla nowoczesnych technik małoinwazyjnych, znacząco skracających czas operacji i zmniejszających negatywne efekty uboczne związane z implantacją.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...