Data publikacji: 2016-08-31
Nakładem Wydawnictwa PWN ukaże się niebawem książka „Świat nanocząstek”. Publikacja przedstawia specyficzne właściwości nanocząstek, wynikające z ich rozmiarów, metody ich charakteryzowania, wytwarzania oraz obszary zastosowania. Skierowana jest do studentów kierunków ścisłych i technicznych oraz pracowników przedsiębiorstw działających w innowacyjnych sektorach gospodarki, wykorzystujących zaawansowane materiały. „Chemia i Biznes” objęła patronat nad tą pozycją.
Książka „Świat nanocząstek” poświęcona jest nanocząstkom, czyli drobinom materii o wymiarach kilku-kilkudziesięciu nanometrów. Nanocząstki występowały w przyrodzie od zawsze, jednak dopiero niedawno stały się dostępne wielkie możliwości ich wykorzystania w wielu dziedzinach techniki. Stało się to możliwe m.in. dzięki rozwojowi metod ich obrazowania, np. mikroskopii elektronowej, wymagającej uzyskiwania powiększeń rzędu 1 miliona.
Małe rozmiary nanocząstek implikują ich unikatowe właściwości, często niemożliwe do uzyskania w świecie cząstek o mikronowych wymiarach. Stało się to przyczyną ogromnego zainteresowania nanocząstkami zarówno w środowisku naukowym, pragnącym zrozumieć i wyjaśnić zjawiska w nanoskali, jak i przemysłowym chcącym wykorzystać niezwykłe właściwości nanocząstek do poprawy całej gamy produktów. To z kolei stało się impulsem do intensywnego rozwoju metod ich wytwarzania (syntezy). W rezultacie, w ostatnich latach wykształcił się nowy obszar badań i prac rozwojowych związany z nanocząstkami, który niewątpliwie zasługuje na omówienie w odrębnej książce. Z wyzwaniem tym postanowili się zmierzyć autorzy mający istotny własny dorobek w zakresie syntezy, charakteryzowania i wykorzystania nanocząstek.
Książka jest napisana w pierwszej kolejności z myślą o studentach kierunków ścisłych i technicznych: fizyki, chemii, inżynierii materiałowej oraz innych dziedzin wnoszących wkład w rozwój lub wykorzystanie nowych materiałów. Podejmuje zagadnienia specyficznych właściwości nanocząstek wynikających z ich rozmiarów, metod ich charakteryzowania, wytwarzania oraz obszarów zastosowania. Zwraca także uwagę czytelników na potencjalną toksyczność nanocząstek.
Autorzy mają nadzieję, że lektura okaże się użyteczna również dla pracowników przedsiębiorstw działających w innowacyjnych sektorach gospodarki wykorzystujących zaawansowane materiały.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Praca zbiorowa
Autorzy (23 osoby) to wykładowcy polskich uczelni, m.in. Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Materiałowej oraz praktycy.
Tytuł (z podtytułem) - „Świat nanocząstek”
Autor/ Redaktor - praca zbiorowa
Format B5
Rodzaj oprawy - miękka
EPUB/MOBI – TAK
IBUK – TAK
ISBN: 978-83-01-18770-5
Data premiery - 19 września 2016 r.
Kategoria i podkategoria: Publikacje akademickie, Nauki ścisłe, Chemia
Słowa kluczowe: nanocząstki, nanotechnologia, nanomateriały, kataliza heterogeniczna, biomedycyna
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...