Data publikacji: 2018-12-13
Ostatnie miesiące na europejskim rynku nadtlenku wodoru przebiegały pod znakiem letnich pożarów, które determinowały sytuację w branży.
Nadtlenek wodoru, ze względu na jego właściwości biobójcze oraz utleniające i wybielające, stosuje się m.in. w takich aplikacjach jak: dezynfekcja i higienizacja, wybielanie i utlenianie.
Dezynfekcja i higienizacja dotyczy takich konkretnych zastosowań, jak urządzenia w produkcji żywności, kosmetyków, leków; opakowania dla żywności, kosmetyków, leków; sterylizacja w szpitalach oraz przychodniach; rolnictwo, sadownictwo do oprysków upraw; środki medyczne w postaci wody utlenionej; dezynfekcja wody basenowej; odgrzybianie ścian. Wybielanie odnosi się z kolei do pulpy drzewnej przy produkcji papieru; tkanin w pralniach chemicznych i gospodarstwach domowych; drewna; usuwania sinizny. Natomiast utlenianie stosowane jest przy eliminacji siarkowodoru, oczyszczaniu ścieków z zakładów chemicznych; usuwaniu przykrych zapachów pozostawianych przez zwierzęta; czyszczeniu srebra; technologiach chemicznych otrzymywania m.in. epoksydów, kwasów karboksylowych, aldehydów.
To wyliczenie pozwala zrozumieć, dlaczego wpływ pożarów na rynek nadtlenku wodoru nie jest jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka marginalny. Oto bowiem pożary w Szwecji, Finlandii i Portugalii spowodowały problemy z dostępnością drewna dla skandynawskich papierni, co w konsekwencji przyczyniło się do obniżenia zainteresowania nadtlenkiem wodoru na europejskim rynku. Sytuację tę ratowało uruchomienie latem dużej fabryki do produkcji w papierni w Szwecji. Projekt zakładał zwiększenie zdolności bielenia pulpy iglastej do 900 tys. ton rocznie z wcześniejszego poziomu 430 tys. ton.
Z uwagi na wzrost kosztów produkcji i transportu oraz bieżącą sytuacją rynkową dwóch dużych globalnych producentów nadtlenku wodoru wprowadziło jesienią br. podwyżki cen. Solvay o 130 euro za tonę, a Peroxychem o 60-120 euro za tonę. Podwyżki te zapewne wpłyną na wzrost cen kontraktowych nadtlenku wodoru w 2019 r.
Producenci nadtlenku wodoru w Europie stale odczuwają presję kosztową związaną z podwyżkami cen gazu ziemnego, który jest surowcem biorącym udział w procesie syntezy nadtlenku wodoru. Najbardziej rozwinięty rynek skandynawski charakteryzuje się wykorzystaniem zdolności produkcyjnych bliskim 100%, co jest przesłanką do zwiększenia podaży w najbliższym czasie.
W naszym kraju jedynym producentem nadtlenku wodoru jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w jego produkcji posiada rozbudowany system logistyki, własne środki transportu oraz stabilnie zbudowany portfel partnerów handlowych. Oferuje sprzedaż nadtlenku wodoru w dowolnej konfiguracji stężenia, opakowań wraz z zarządzaną gestią transportową. Spółka dostarcza produkt wyłącznie przeznaczonym dla niego specjalistycznym taborem cystern samochodowych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...