Data publikacji: 2010-05-27
Po trudnościach w branży tworzyw sztucznych przełomu 2008 i 2009 roku, już od II połowy ub.r. obserwowana była znacząca poprawa wyników, przede wszystkim segmentu podstawowych tworzyw sztucznych. Według danych Eurostat, ubiegłoroczna europejska produkcja tworzyw sztucznych była o ponad 15% niższa w porównaniu do roku 2008. Najbardziej wrażliwy na recesję okazał się rynek maszyn do przetwórstwa tworzyw, który dopiero pod koniec 2009 roku zaczął odczuwać poprawę koniunktury.
Rynek światowy
Jak oszacowali analitycy CMAI, globalne zapotrzebowanie na podstawowe chemikalia i tworzywa sztuczne uległo w wyniku spowolnienia kilkuprocentowemu zmniejszeniu. Recesja miała największy wpływ na gospodarki krajów Północnej Ameryki, gdzie spadek popytu wyniósł 16%. Trochę lepiej wyglądała sytuacja w Europie Zachodniej (-13,9%). „Zwycięzcą rankingu”, ze spadkiem zapotrzebowania na poziomie 1,4%, okazały się kraje azjatyckie. Sytuacja na świecie wymusiła zmianę dotychczasowych tendencji rynkowych w zakresie lokalizacji fabryk i profilu łańcucha dostaw. Przenoszenie zdolności produkcyjnych na tereny bardziej atrakcyjne kosztowo to nie tylko łatwiejszy dostęp do surowca, lepsze rozwiązania logistyczne, ale również obniżenie kosztów surowców oraz płac pracowników. Według wyliczeń analityków CMAI, około 75% z powstających obecnie fabryk, jest lokalizowanych na Bliskim Wschodzie i w Chinach. Gdy dodatkowo do rozpatrywanych obszarów zostaną dołączone pozostałe państwa azjatyckie, odsetek ten wzrasta do 90%.
Zapotrzebowanie na podstawowe chemikalia i tworzywa sztuczne w latach 2000-2009 i prognozy na lata 2010-2015
Źródło: CMAI
Pomimo zauważalnej na rynku tendencji wzrostowej, czego wyrazem jest zwiększenie poziomu inwestycji firm w nowe zdolności produkcyjne i rozbudowa wydajności już istniejących instalacji, każdego roku ok. 15% zdolności wytwórczych jest niewykorzystywane. Zgodnie z badaniami CMAI, w 2009 roku wyprodukowano o 150 mln ton mniej podstawowych chemikaliów i tworzyw sztucznych niż pozwalały na to nominalne wydajności. W 2010 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 200 mln ton (czyli 25% istniejących mocy wytwórczych w tym zakresie). Dopiero kolejne lata przyniosą poprawę. Na pewno jednak nie będzie to spektakularne zmniejszenie do wyników 2005 czy 2007 roku (rzędu 70-90 mln ton), a powolny powrót do poziomu roku ubiegłego. Analitycy CMAI sugerują, że proces ten może zająć następne pięć lat.
Produkcja tworzyw w formach podstawowych, Eu-27 (wartości uśrednione dla określonego roku), 2005 r. = 100
Źródło: Eurostat / PlasticsEurope Market Research Group (PEMRG)
Rynek podstawowych tworzyw sztucznych
PET
Pomimo tego, że w 2009 r. zaobserwowano zmniejszenie konsumpcji PET, analitycy CEH Marketing Research przewidują, że spadek ten jest chwilowy. Największy popyt na PET obserwowany był w Chinach. Odpowiadał on poziomowi zapotrzebowania w Stanach Zjednoczonych, Zachodniej Europie, Indiach, Korei Południowej, Tajwanie, Japonii i Indonezji łącznie.
Zgodnie z opiniami ekspertów, globalne zdolności wytwórcze PET w przeciągu dwóch najbliższych lat będą rosły w tempie 2,9% rocznie. Największa dynamika wzrostu będzie obserwowana w Centralnej i Południowej Ameryce, na Bliskim Wschodzie, w Centralnej i Wschodniej Europie, gdzie nastąpi podwojenie zdolności produkcyjnych. Wykorzystanie zdolności produkcyjnych przez producentów zwiększy się w przeciągu najbliższych lat do poziomu 80%.
W latach 2010-2013 popyt na PET będzie rósł w tempie 4,9% rocznie, a w latach 2013-2018 – w tempie 3,7% rocznie. Globalne zapotrzebowanie na poli(tereftalan etylenu) osiągnie w 2011 r. 54,4 mln ton (10% wzrost w porównaniu do roku 2009).
Zgodnie z szacunkami analityków SRI Consulting, najbardziej znaczące zmiany w strukturze zużycia PET do 2013 r. zajdą w Północnej Ameryce, Zachodniej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Największy wzrost popytu będzie obserwowany na Bliskim Wschodzie (9,3%), w Chinach (4,9%), Centralnej i Wschodniej Europie (4,3%), Indiach (4,1%), w Afryce i Oceanii (3,8%).
PODSUMOWANIE RYNKU TWORZYW SZTUCZNYCH ZNAJDĄ PAŃSTWO W RAPORCIE "2009 R. W BRANŻY CHEMICZNEJ".
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...