Data publikacji: 2015-07-14
Płyny do płukania tkanin to produkty, których głównym zadaniem jest zmiękczanie tkanin. Jednak mają także wiele innych funkcji: nadają zapach tkaninom, a dzięki kationowemu chrakterowi zapobiegają elektryzowaniu się tkanin oraz ułatwiają prasowanie. W Europie środki do zmiękczania tkanin pojawiły się w połowie lat 60. ubiegłego wieku i było to następstwem wprowadzenia pralek bębnowych. Wówczas tkaniny, prane do tej pory ręcznie lub w pralkach wirnikowych, zostały poddane dużym obciążeniom mechanicznym.
Zbiegło się to także z wycofywaniem z procesu prania mydeł, które mają działanie zmiękczające, przez co prane tkaniny były szorstkie, nieprzyjemne w dotyku. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za upowszechnieniem się środków zmiękczających było elektryzowanie się tkanin wytwarzanych z włókien syntetycznych.
Produkcja
Płyny do płukania tkanin wytwarza się najczęściej z kationowych środków powierzchniowo-czynnych. Środki te zapobiegają gromadzeniu się ładunków elektrycznych na powierzchni materiału. Najpopularniejsze z nich to czwartorzędowe sole amoniowe, nazywane również esterquatami. Posiadają one dobre właściwości zmiękczające, można z nich wytwarzać stabilne produkty o niskich lepkościach, są łagodne dla skóry oraz dobrze biodegradowalne. Do produkcji esterquatów wykorzystuje się głównie tłuszcze zwierzęce. Na rynku można znaleźć również płyny do płukania tkanin na bazie kationowych środków powierzchniowo-czynnych wytworzonych z surowców roślinnych. Są to jednak produkty droższe, a co za tym idzie – niszowe.
Jednak nie wszystkie produkty do zmiękczania tkanin oparte są na surowcach kationowych. Do produkcji środków zmiękczających, szczególnie deklarowanych jako produkty ekologiczne, wykorzystywany jest także np. kwasek cytrynowy.
Środki do zmiękczania tkanin mają najczęściej postać mlecznego, białego bądź kolorowego płynu. Płyny, których receptury oparte są np. na kwasku cytrynowym czy silikonach są transparentne.
W ostatnim czasie pojawiła się nowa forma produktu do zmiękczania tkanin – kryształki. Zgodnie z deklaracją wytwórcy, produkt dozuje się razem z proszkiem do prania. W trakcie procesu prania kryształki rozpuszczają się, uwalniając stopniowo zapach oraz zapewniając tkaninom długotrwałą miękkość.
Surowce do produkcji płynów do zmiękczania tkanin ma w swojej ofercie wielu producentów. Jest to często bardzo bogata oferta kationowych środków powierzchniowo-czynnych, różniących się np. zawartością substancji czynnej, możliwością uzyskania produktów do zmiękczania o wysokiej lub o niskiej lepkości, możliwością wytwarzania stabilnych produktów nisko- bądź wysokoskoncentrowanych.
Rynek
Produkty rynkowe można podzielić na standardowe płyny do płukania tkanin, sprzedawane głównie w dużych pojemnościach – do 4 l oraz ich skoncentrowane formy, sprzedawane w opakowaniach o mniejszych pojemnościach – do 2 l. Stężenie składników aktywnych, w zależności od produktu, kształtuje się na różnym poziomie – w standardowych płynach do płukania tkanin waha się od 2,5% do ok. 5%, natomiast w skoncentrowanych płynach zmiękczających obecnie jest to na ogół 8–12%. W sprzedaży znajdują się także produkty z wyższą zawartością substancji aktywnej, nawet na poziomie ok. 20%. Dzięki skoncentrowanej formie dozowanie produktów jest niższe niż w przypadku standardowych płynów.
Obecnie producenci, chcąc być konkurencyjnymi i spełniać oczekiwania szerokiej grupy konsumentów, do oferty wprowadzają produkty, które oprócz podstawowych właściwości zmiękczających oraz zapobiegających elektryzowaniu się płukanych tkanin posiadają inne funkcjonalności, np. pomagają zachować kształt i kolor płukanych tkanin, zapobiegają ich mechaceniu się, szarzeniu, zagnieceniom czy przyśpieszają schnięcie. Na rynku niemieckim popularnością cieszą się również antybakteryjne płyny do płukania tkanin. Ich zadaniem jest zabicie bakterii i wirusów oraz usunięcie nieprzyjemnych zapachów z płukanych tkanin. Tego typu produkty wykorzystywane są przede wszystkim w szpitalach, ośrodkach opieki oraz wszędzie tam, gdzie zachowanie higieny jest szczególnie istotne.
Bogata oferta płynów zmiękczających sprawia, że konsument może wybrać produkt, który najbardziej mu odpowiada. Matki oraz osoby z alergiami czy o wrażliwej skórze mogą wybierać wśród płynów przeznaczonych do płukania ubranek dziecięcych i niemowlęcych. Płyny te nie zawierają kompozycji zapachowych bądź zastosowane zapachy są specjalnie dobranymi kompozycjami, nie zawierającymi składników uznawanych za potencjalne alergeny. Produkty te często zawierają w swoim składzie dodatki, jak np. ekstrakty roślinne czy składniki pielęgnujące.
Do osób lubiących długo utrzymujący się zapach płukanych tkanin skierowane są płyny, w których obok tradycyjnych kompozycji zapachowych znajdują się kapsułkowane kompozycje zapachowe (tzw. mikrokapsułki). Zapach z mikrokapsułek uwalnia się przez pocieranie tkaniny. Dlatego ich dodatek do produktu sprawia, że zapach z wypłukanych w nim tkanin uwalnia się stopniowo – w trakcie prasowania, a następnie w czasie noszenia ubrań. Początkowo kapsułkowane kompozycje zapachowe były stosowane tylko w pojedynczych liniach produktów brandowych. Teraz jednak upowszechniły się. Można je znaleźć w większości płynów do zmiękczania tkanin, również tych, które są produkowane pod markami własnymi sieci. Zmienia się także komunikacja związana z ich zawartością w produkcie. Na pierwszych produktach komunikowano zawartość „kapsułek” czy „mikroperełek”, teraz raczej pisze się o efekcie „long lasting”, „more freshness” czy „YY-godzinnej/dniowej świeżości”.
Szczególną grupę produktów z tej kategorii stanowią tak zwane „fragrance/scent booster”, których jedynym zadaniem jest nadanie intensywnego, długotrwałego zapachu, bez efektu zmiękczania. Dodawane są na etapie prania bądź płukania tkanin, samodzielnie, bądź jako produkt dodatkowy, obok płynu do płukania tkanin. Najczęściej stanowią linię/serię wraz z płynem do płukania tkanin, posiadając taki sam zapach, ale w dużo większym stężeniu niż w płynie. Produkty te cieszą się popularnością głównie na rynku angielskim.
Efekty podobne do tych, jakie mają płyny do płukania tkanin, można osiągnąć za pomocą płynów antyelektrostatycznych w sprayu. Spraye antyelektrostatyczne, podobnie jak płyny do płukania, wytwarza się na bazie kationowych środków powierzchniowo-czynnych, lecz w stężeniu, które pozwala dozować je bezpośrednio na tkaniny. Zaletą tego typu produktów jest możliwość stosowania ich na suchych tkaninach. Można nimi również spryskiwać obudowy sprzętu elektronicznego, co zapobiega osadzaniu się na nich kurzu.
Wielu producentów posiada w swojej ofercie produkty typu „2w1” – proszki do prania bądź płyny do prania z efektem zmiękczania. Zastosowanie takiego produktu pozwala na uzyskanie podwójnego efektu – usunięcie z tkanin brudu oraz nadanie im miękkości.
Trendy
Na przestrzeni lat zmieniają się trendy w płynach do płukania tkanin. Kilkanaście lat temu produkty te miały głównie proste, dość jednoznaczne zapachy, jak np. wanilia czy róża. Producenci posiadali w ofercie po kilka wariantów zapachowych, a zmiany nie były częste. Obecnie zmiany następują bardziej dynamicznie. Wytwórcy, chcąc zdobyć zainteresowanie konsumentów, oferują bogatą gamę zapachową płynów do zmiękczania – od zapachów prostych do złożonych, inspirowanych perfumami. Wprowadzają kolejne warianty zapachowe i kolorystyczne, przedstawiają produkty w nowych, odświeżonych odsłonach, unowocześniają opakowania.
W zależności od zastosowanego zapachu oraz składników płyny do płukania można podzielić na kilka grup:
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 2/2015 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...