Data publikacji: 2018-05-29
Europejski przemysł tworzyw sztucznych apeluje do Komisji Europejskiej o niestosowanie pospiesznych rozwiązań i o położenie nacisku na właściwe zagospodarowanie odpadów. Sprawa odnosi się do projektu dyrektywy ws. wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Organizacja PlasticsEurope poinformowała, iż wspiera główny cel przedstawionego przez KE projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady związany z ograniczeniem wpływu niektórych wyrobów z tworzyw sztucznych na środowisko, tj. zmniejszenie zaśmiecenia środowiska morskiego.
PlasticsEurope tłumaczy, iż zaśmiecenie środowiska morskiego to efekt działania wielu różnych czynników, z których najważniejszy jest brak odpowiedniej legislacji na poziomie krajowym, brak systemów zagospodarowania odpadów w niektórych częściach świata oraz niewłaściwe zachowania ludzi (śmiecenie). Walka z zaśmieceniem środowiska morskiego od dłuższego czasu stanowi dla branży tworzyw sztucznych priorytet. Przemysł przyjął na siebie zobowiązanie, aby przyczynić się do zaprzestania przedostawania się odpadów tworzyw sztucznych do środowiska. W tym celu prowadzone są konkretne akcje.
Teraz jednak, aby zmniejszyć zaśmiecenie środowiska morskiego PlasticsEurope wezwał do kilku aktywnych form działalności.
Przede wszystkim domaga się zapewnienia odpowiedniej infrastruktury w zakresie gospodarki odpadami. Administracje lokalne muszą włączyć zagadnienie związane z zaśmieceniem środowiska morskiego w krajowe strategie zagospodarowania odpadów. Jednocześnie infrastruktura w zakresie zagospodarowania odpadów musi zostać ulepszona tak, aby można było zebrać wszystkie odpady tworzyw sztucznych i potem ponownie je wykorzystać jako surowiec. Należy unikać składowania odpadów tworzyw sztucznych.
Ponadto PlasticsEurope chce wspierania innowacji oraz świadomego i starannego projektowania wyrobów, a także prowadzenia kampanii edukacyjnych i zwiększających świadomość społeczeństwa, zmierzających do odpowiedzialnej konsumpcji i postrzegania odpadów jako cennego zasobu.
- Zdecydowanie apelujemy do Komisji Europejskiej, aby unikała rozwiązań na skróty. Zakazy stosowania produktów nie stanowią dobrego wyjścia i nie doprowadzą do zmian strukturalnych koniecznych do zbudowania podstaw zrównoważonej gospodarki racjonalnie wykorzystującej zasoby, ponieważ produkty z materiałów alternatywnych mogą mieć znacznie gorszy wpływ na środowisko – przekonują władze PlasticsEurope.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...