Data publikacji: 2015-12-01
W opinii Fundacji PlasticsEurope Polska, pierwsze efekty realizowanej w naszym kraju reformy odpadowej są zarówno pozytywne, jak i negatywne.
Jak przypomina PlasticsEurope Polska, od połowy 2013 r. wdrażane jest w naszym kraju nowe prawo odpadowe, które odpowiedzialność za zagospodarowanie odpadów komunalnych przenosi na gminy. Według założeń miało to doprowadzić do zracjonalizowania gospodarki odpadami, zwiększenia ilości odpadów trafiających do odzysku i istotnego zmniejszenia składowania odpadów. Dodatkowym celem było zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska wywołanego przez nielegalne składowanie (dzikie wysypiska) i niedopuszczalne spalanie odpadów, np. w domowych paleniskach. Do osiągnięcia tych celów miało prowadzić administracyjne objęcie wszystkich gospodarstw domowych i firm systemem zagospodarowania odpadów komunalnych.
Pierwsze efekty reformy odpadowej są pozytywne i negatywne. Do pozytywnych, w ocenie PlasticsEurope Polska, zaliczyć należy zwiększenie świadomości społecznej w zakresie konieczności zagospodarowania odpadów. Powszechny obowiązek uiszczania opłaty za zagospodarowanie odpadów oraz publiczna dyskusja na temat zmian w gospodarce odpadowej spowodowały, że znacznie więcej ludzi interesuje się tym, jakie są zasady zagospodarowania odpadów w ich okolicy. Do negatywnych aspektów należy natomiast zaliczyć powstałe zamieszanie na rynku i w efekcie zerwanie więzi kooperacyjnych, np. pomiędzy firmami zbierającymi, sortującymi odpady a recyklerami, a także nadmierny nacisk na obniżanie cen za usługi zagospodarowania odpadów, co pociąga za sobą obniżenie jakości surowców wtórnych.
W wyniku tych niekorzystnych zjawisk recyklerzy tworzyw sztucznych doświadczali mniejszej podaży dobrego jakościowo surowca krajowego pochodzenia. Zdaniem PlasticsEurope Polska, wydaje się jednak, że te negatywne reakcje rynku w pierwszym okresie po wprowadzeniu nowych zasad są obecnie powoli korygowane. Oto bowiem widać np. wzrost oferowanych cen w przetargach na zagospodarowanie odpadów.
Jednocześnie dużą bolączką sektora zagospodarowania odpadów ma być brak skutecznej kontroli ze strony administracji lokalnej i centralnej. Przyczynia się do tego przede wszystkim niesprawny system raportowania o zagospodarowaniu odpadów, skutkujący brakiem wiarygodnych danych.
Analizy Fundacji PlasticsEurope Polska pokazują, że odzysk odpadów tworzyw sztucznych w Polsce ciągle jest na niskim poziomie, a połowa wytworzonych odpadów marnuje się na wysypiskach. W 2014 r. w naszym kraju powstało ok. 1,54 mln ton odpadów tworzyw sztucznych, z czego ok. 25% poddano recyklingowi, ok. 19% odzyskowi energii, a pozostałe 56% trafiło na składowiska. Porównując te dane z ostatnimi dostępnymi (tj. dla 2012 r.) widać, że nie zmieniło się wiele, zwłaszcza jeśli chodzi o odchodzenie od składowania tworzyw.
To wysypiska wciąż pozostają głównym miejscem, gdzie trafia przeważająca część odpadów tworzyw sztucznych. Na razie nie widać więc pozytywnych efektów wprowadzanej w Polsce od 2013 roku nowej polityki zagospodarowania odpadów. Niezbyt skuteczny system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych to główna przyczyna braku surowca do recyklingu. Ponadto nieprawidłowości we wdrażaniu nowych przepisów powodują, że w niektórych regionach dostępność odpadów recyklowanych, zamiast wzrosnąć, zmniejszyła się.
Według szacunków PlasticsEurope Polska, recyklerzy odzyskują ok. 390 tys. ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie. Największą grupę odpadów tworzyw stanowią odpady opakowaniowe, a ich odzysk wynosi prawie 68%. Znacznie mniej odzyskuje się odpadów z budownictwa (ok. 18%), z samochodów i pojazdów wycofanych z eksploatacji (18%) oraz ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ok. 17%). W porównaniu z rokiem 2012 odzysk odpadów porolniczych (głównie przez recykling) praktycznie się nie zmienił i w 2014 r. wyniósł 25%.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...