Data publikacji: 2014-07-22
PlasticsEurope opublikowało stanowisko, w którym wyraża poparcie dla przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji zakazu składowania recyklowalnych odpadów, ale jednocześnie wzywa do rzetelnej analizy proponowanych poziomów recyklingu.
- Europejski przemysł producentów tworzyw sztucznych pozytywnie przyjmuje propozycję KE w sprawie odejścia od składowania odpadów recyklowalnych, w tym odpadów tworzyw sztucznych. Przykłady państw europejskich, które już uporały się ze składowaniem tych odpadów wskazują, że aby skutecznie zainicjować inwestycje w zakresie instalacji do recyklingu i odzysku energii z odpadów, niezbędne jest podjęcie decyzji na poziomie legislacyjnym – powiedział Karl-Heinz Foerster, dyrektor wykonawczy PlasticsEurope.
Tyle tylko, że jego zdaniem, opóźnienie tego celu o pięć lat i ustalenie go na 2025 r., a nie jak dotychczas zapowiadano na 2020 r., przyjmowane jest przez branżę z mieszanymi uczuciami. Foerster chciałby, aby programy europejskie stanowiły w tym obszarze wsparcie dla projektu „Zero Plastics to Landfills by 2020” autorstwa PlasticsEurope.
Organizacja popiera również wysiłki KE zmierzające do zwiększenia rzetelności i spójności danych raportowanych przez państwa członkowskie UE na temat zagospodarowania odpadów. Zaproponowana przez Komisję zharmonizowana metoda obliczania poziomów recyklingu dla odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, budzi jednak zaniepokojenie branży.
- Zmiana metody definiowania poziomu recyklingu z ilości odpadów poddanych recyklingowi na wejściu (tak jest obecnie) na ilości otrzymanego recyklatu na wyjściu, w połączeniu z proponowanym poniesieniem poziomów recyklingu spowoduje, że recyklerzy będą dążyć do zwiększania recyklingu za wszelką cenę, co niekorzystnie wpłynie nie tylko na jakość recyklatów, ale także zwiększy obciążenie środowiska – tłumaczy dyrektor wykonawczy PlasticsEurope. - Dodatkowo, wprowadzenie spójnego systemu obliczania ilości odpadów tworzyw na wejściu i na wyjściu doprowadzi do zwiększenia kosztów związanych z dokumentacją (księgowanie ilości odpadów, audytów), co stanowić będzie znaczne dodatkowe obciążenie finansowe dla recyklerów, z których większość to małe i średnie przedsiębiorstwa – dodał Foerster.
PlasticsEurope pozytywnie ocenia natomiast nowy cel zmniejszenia o 30% ilości odpadów żywnościowych w Europie do 2025 r. i wskazuje ważną rolę przemysłu tworzyw sztucznych przy jego osiągnięciu.
- Wyprodukowanie 1 kg wołowiny wymaga użycia ponad 15 tys. litrów wody. Jednocześnie zaledwie kilka gramów cienkiej folii z tworzyw, użytej jako opakowanie, dobrze chroni tę żywność i pozwala o 10 dni przedłużyć okres jej przydatności do spożycia. Zwiększa to znacznie efektywne wykorzystania zasobów, a zatem z perspektywy całego cyklu życia, fakt czy folia będzie później odzyskana w recyklingu czy w odzysku energetycznym, nie ma istotnego znaczenia – brzmi stanowisko PlasticsEurope.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...