Data publikacji: 2015-05-28
W ramach projektu budowy elektrociepłowni PKN Orlen w Płocku przeprowadzono pierwszy test wirnika turbiny gazowej. Przebiegł on pomyślnie.
Wyważanie wirnika zostało przygotowane oraz zrealizowane przez głównego producenta i wykonawcę bloku parowo-gazowego, czyli firmę Siemens AG, w fabryce turbin w Berlinie. Wyniki testów wykazały, iż z nawiązką spełniono wszystkie standardy oraz wymagania techniczne.
Najnowsza turbina typu „H”, która zostanie zamontowana w bloku parowo-gazowym PKN Orlen w Płocku, obecnie cechuje się najwyższą efektywnością na świecie. Elektrociepłownia koncernu, na potrzeby której przygotowywana jest turbina o sprawności wytwarzania powyżej 60%, będzie w jednym procesie technologicznym wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Technologia kogeneracji opartej o gaz ziemny jest optymalna z punktu widzenia wymagań środowiskowych, w tym emisji CO2.
Ważąca blisko 400 ton turbina zostanie przetransportowana w całości do płockiego zakładu produkcyjnego drogą morska i rzeczną. Jej zdolności produkcyjne pozwoliłyby na pokrycie zapotrzebowania na prąd dwóch miast wielkości Warszawy. Turbina będzie spalała gaz w temperaturze ponad 1500 st. C, przy bardzo niskich emisjach do otoczenia. Płocki blok gazowo-parowy PKN Orlen oparty o technologię H będzie pierwszym tego typu obiektem w Europie Centralnej, z wyłączeniem rynku niemieckiego.
Same testy wyważania wirnika trwały około dwóch godzin i polegały na zmierzeniu poziomu wibracji wirnika turbiny gazowej w przedziale prędkości obrotowej 800-3000 obr/min.
Elektrociepłownia o mocy blisko 600 MWe będzie dostarczała parę oraz energię elektryczną dla zakładu w Płocku, a nadwyżka energii elektrycznej trafi do Krajowego Systemu Energetycznego. Produkcja energii z nowej jednostki ruszy na przełomie 2017 i 2018 r. Budżet inwestycji zaplanowano na 1,65 mld zł. Po Włocławku, gdzie realizowany jest blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja PKN Orlen w Polsce.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...