Data publikacji: 2018-09-21 / Autor: Dominik Wójcicki
Do 28 października br. ma czas PKN Orlen na wdrożenie w kompleksie produkcyjnym w Płocku specjalistycznego systemu monitorowania emisji rozproszonych LDAR.
Program LDAR (ang. Leak Detection And Repair, tłum. wykryj nieszczelność i napraw) przeznaczony jest do pogłębionej analizy i kontroli przebiegu produkcji oraz magazynowania i przesyłu produktów naftowych. Technologia zapewnia także pomiar emisji niezorganizowanej występującej pod postacią Lotnych Związków Organicznych. Zostanie zastosowana w całym obszarze rafineryjnym, a w kolejnym etapie obejmie także obszar petrochemiczny.
Wdrożenie systemu LDAR i wprowadzenie monitoringu emisji niezorganizowanej Lotnych Związków Organicznych (LZO), które występują w wielu branżach przemysłowych, a zwłaszcza w sektorach rafinacji ropy pod postacią par i gazów, wpisuje się w prawodawstwo Komisji Europejskiej.
Realizacja funkcjonowania systemu LDAR obejmie kilka etapów, które będą sukcesywnie wprowadzane na poszczególnych instalacjach zakładu w Płocku. Będzie to m.in. identyfikacja elementów, zdefiniowanie wycieku, monitorowanie elementów jako potencjalnych źródeł emisji niezorganizowanej, naprawa, a także rejestracja danych.
Program LDAR obejmie swoim zasięgiem ponad 30 instalacji refineryjnych w Płocku, m.in. Destylację Ropy Naftowej, Komponowanie benzyn silnikowych oraz olejów, Hydroodsiarczanie Olejów i Gudronu, Hydrokraking, Wydział Asfaltowy i Olejowy, Wytwórnię i odzysk wodoru, Instalacje Clausów służące do odsiarczania gazów, Utylizację gazów oraz Terminal samochodowy i kolejowy do dystrybucji paliw.
Obecnie PKN Orlen stosuje wymagane prawem monitorowanie emisji niezorganizowanej LZO, obejmujące najlepsze techniki (BAT), takie jak m.in. metoda próbkowania wycieku „sniffing” (np. z wykorzystaniem ręcznych detektorów) w połączeniu z obliczeniami emisji na podstawie uzyskanych wyników i krzywych korelacji oraz metody optycznego obrazowania gazów tj. Optical Gas Imaging. Szybkie podejmowanie działań naprawczych w sytuacjach wykrycia usterek umożliwia spółce także regularny monitoring prowadzony przez pracowników na instalacji produkcyjnych. Instalacje wyposażone są także w czujniki sygnalizujące stężenia LZO w powietrzu, zapobiegające powstaniu atmosfery wybuchowej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...