Data publikacji: 2017-06-19
Zakończyła się wielka inwestycja PKN Orlen we Włocławku. Powstał tam pierwszy w Polsce blok CCGT o dużej mocy (463 MWe), który przyczyni się nie tylko do wzmocnienia doskonałości operacyjnej Grupy Orlen, ale również zwiększa krajowe bezpieczeństwo energetyczne.
Nowa elektrociepłownia będzie wytwarzać energię elektryczną i cieplną m.in. na potrzeby spółki ANWIL oraz energię cieplną dla całego kompleksu przemysłowego we Włocławku. Pozostała energia elektryczna zostanie skierowana do Krajowego Systemu Energetycznego. W zakresie wpływu na środowisko, blok spełnia wszystkie najnowsze wymagania przepisów krajowych i unijnych.
- Zwiększanie efektywności naszych aktywów to jeden z kluczowych kierunków strategicznych. Na obydwa realizowane przez nas duże projekty energetyczne - we Włocławku i Płocku, gdzie tez inwestujemy w energetykę - patrzymy w ujęciu całościowym. Są one powiązane z istniejącą już infrastrukturą w taki sposób, byśmy mogli maksymalnie wykorzystać efekt synergii. Jednocześnie w ten sposób optymalizujemy nakłady inwestycyjne. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki, w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji, będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy Orlen, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy Orlen i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu Downstream – powiedział Wojciech Jasiński, prezes zarządu PKN Orlen.
Znaczenie inwestycji we Włocławku wzmacnia fakt, iż została ona zrealizowana w bezpośredniej bliskości sieci Gaz – System oraz sieci elektroenergetycznej PSE. Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen.
Tę pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen zbudowało konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train", PKN Orlen zawarł także z General Electric długoletnią umowę serwisową. Po zakończonej właśnie fazie inwestycyjnej PKN Orlen i generalny wykonawca rozpoczną rozmowy dotyczące ostatecznych rozliczeń projektu.
Jak tłumaczą przedstawiciele płockiego koncernu, PKN Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Po zakończeniu inwestycji we Włocławku posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 800 MWe oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 4,6 GWt. Finalizacja trwającego projektu w Płocku powiększy moc elektryczną o kolejne 600 MWe, a cieplną o 530 MWt.
Projekty energetyczne koncernu nie koncentrują się jedynie na poprawie efektywności w ramach obszaru Downstream. PKN Orlen dąży również do zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw. Obecnie analizowane są m.in. wyniki pilotażu instalacji modułów fotowoltaicznych na obiektach firmy. W fazie wstępnej pozostaje projekt zainstalowania na stacjach paliw turbin wiatrowych oraz magazynów energii, który ma stanowić kolejny krok we wdrażaniu innowacyjnych technologii.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...