Data publikacji: 2014-10-20
PKN Orlen umacna współpracę z polską nauką w obszarze odpowiedzialnym za innowacyjność, efektywność, bezpieczeństwo i ochronę środowiska.
Koncern podpisał umowy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Warszawską. Ich celem jest realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych zmierzających do wypracowania innowacyjnych rozwiązań, wzmocnienia efektywności i bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.
- Zawarte umowy ułatwią uruchomienie kolejnych konkretnych projektów, służących rozwijaniu i wdrażaniu rozwiązań technologicznych o charakterze innowacyjnym, efektywnościowym, podnoszącym bezpieczeństwo oraz związanych z ochroną środowiska w obszarach petrochemii, rafinerii, chemii, energetyki oraz wydobycia gazu i ropy. Przewidują również możliwość prowadzenia współpracy w zakresie podnoszenia kwalifikacji absolwentów obydwu uczelni o umiejętnościach i specjalizacjach zgodnych z profilem działalności PKN Orlen - powiedział podpisując porozumienie Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen ds. Rozwoju i Energetyki. - Już dawno zrozumieliśmy, że konkurencyjność oznacza innowacyjność. I nie zawsze musi oznaczać spektakularne odkrycia na miarę grafenu, chociaż o tym też marzymy. Najczęściej to projekty pozwalające wprowadzać usprawnienia czy nowe rozwiązania przełamujące dotychczasowe bariery technologiczne, które niezbyt często goszczą na łamach mediów, ale przynoszą konkretne korzyści biznesowi i nauce. Głęboko wierzę, że współpraca firm z nauką dedykowana polskiemu przemysłowi zrewolucjonizuje rynek technologii w kraju i da nowy impuls do rozwoju naszej gospodarki – dodał Piotr Chełmiński.
Wspólne inicjatywy mają być realizowane w ramach funduszy z krajowych i europejskich źródeł finansowania, m.in. ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Umowy będą wykorzystywane m.in. przy projektach realizowanych na potrzeby najwyżej ocenionego przez NCBiR programu sektorowego dla chemii - Innochem.
- Współpraca z liderem rynku to dla nas niezwykle istotna sprawa. Umowa z PKN Orlen jest tym ważniejsza, że nowa perspektywa finansowa UE będzie szczególnie promowała wspólne projekty biznesu i ośrodków badawczych. Cieszy nas również fakt, iż dzięki tej umowie cenne doświadczenia zyskają m.in. nasi młodzi naukowcy, a także studenci - mówi prof. Tomasz Szmuc, prorektor ds. współpracy AGH.
Prowadzona od kilku lat współpraca pomiędzy PKN Orlen a Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie została po raz pierwszy przypieczętowana w 2011 r., kiedy doszło do podpisania listu intencyjnego uczelni z Orlen Upstream, spółką odpowiedzialną w koncernie za poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. W ramach umowy przewidziano m.in. konsultacje z kadrą AGH, wykłady prowadzone przez ekspertów Orlen Upstream, realizację praktyk dla studentów Akademii w spółce oraz staży zawodowych dla doktorantów i pracowników uczelni.
W przypadku filii Politechniki Warszawskiej w Płocku współpraca z PKN Orlen, zarówno w obszarze naukowo-badawczym jak i dydaktycznym w formie praktyk, staży studenckich, wykładów, seminariów czy prac dyplomowych była już realizowana w latach 70. ub. wieku, a od 2000 r. usankcjonowana jest stosownym porozumieniem o współpracy.
Dotychczasowa współpraca PKN Orlen z Politechniką Warszawską obejmuje m.in. długofalowy projekt edukacji chemicznej skierowany zarówno do młodzieży w wieku szkolnym, jak i studentów. Jednym z przykładów konkretnych działań w tym projekcie jest „Dzień wiedzy z Orlenem”, cykl comiesięcznych spotkań, gdzie przedstawiciele spółki przybliżają słuchaczom tematykę związaną ze specyfiką działania koncernu oraz wskazują najlepsze praktyki rynkowe w branży chemicznej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...