Data publikacji: 2020-07-07
PKN Orlen rozpoczął budowę kluczowej dla rafinerii w Płocku instalacji Visbreakingu. Inwestycja o wartości około 1 mld zł znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego.
Instalacja Visbreakingu pozwoli wytwarzać więcej produktów wysokomarżowych, a tym samym w szybkim tempie generować wyższe zyski. Po jej zakończeniu, pod koniec 2022 roku, EBITDA koncernu wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie. Wzmocni to pozycję PKN Orlen na konkurencyjnym, międzynarodowym rynku paliwowym, na czym znacząco skorzysta także polska gospodarka. Równolegle z zainicjowaną inwestycją będzie realizowana infrastruktura podłączenia Visbreakingu do reszty rafinerii. Całość ma być gotowa w grudniu 2022 r.
- Realizujemy strategiczne dla przyszłości PKN Orlen inwestycje zgodnie z zapowiedziami. Budując silny koncern multienergetyczny, angażujemy się w nowe obszary działalności, ale jednocześnie rozwijamy też te podstawowe, czyli rafinerię i petrochemię. Inwestujemy w Visbreaking, ponieważ naszym celem jest skutecznie odpowiadać na stale rosnące zapotrzebowanie na produkty wysokomarżowe. Instalacja ta umożliwi nam optymalizację produkcji rafineryjnej i szybki wzrost zysków. Uzyskamy dzięki niej 2% więcej paliwa z przerobu ropy - podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
W instalacji Visbreakingu pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych oraz asfaltu, będzie przetwarzana na produkty wysokomarżowe, czyli benzynę i olej napędowy. Oznacza to, że rafineria będzie mogła prowadzić jeszcze bardziej pogłębiony przerób ropy naftowej, a tym samym uzyskiwać większe o kilka punktów procentowych ilości paliw z baryłki niż dotychczas.
Instalacja zostanie zbudowana w oparciu o licencję Visbreakingu firmy Shell/CB&I NEDERLAND. Jej wykonawcą zostało konsorcjum firm: KTI Poland (jako lider) oraz IDS-BUD (jako uczestnik). Spółka podpisała umowę, która obejmuje kompleksowe wykonanie prac w tzw. formule „pod klucz", czyli zaprojektowanie, dostawy, wykonanie robót budowalno-montażowych wraz z uruchomieniem oraz przeprowadzeniem rozruchu technologicznego instalacji.
Koncern rozwój aktywów rafineryjnych realizuje także poprzez modernizację istniejących jednostek. Tak jest w przypadku instalacji Hydrokrakingu, która umożliwi zwiększenie rocznej produkcji diesla o 100 tys. ton. Kolejny realizowany projekt dotyczy modernizacji jednej z jednostek HON (Hydroodsiarczanie Oleju Napędowego). Podjęte działania zwiększą produkcję oleju napędowego o 150 tys. ton.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...