Data publikacji: 2014-08-01
Powstaje pierwszy w Polsce most drogowy z kompozytów. Gotowy ma być wiosną 2016 r. Jego budowa odbywa się w miejscowości Błażowa w powiecie rzeszowskim. Most umożliwi pokonanie przeszkody jaką jest potok Ryjak.
Przeprawa realizowana jest w ramach projektu "Com-bridge - Innowacyjny most z kompozytów FRP", obsługiwanego przez czterech partnerów: Mostostal Warszawa (lider projektu, wykonawca mostu); Promost Consulting (projektant); Uczelniane Centrum Badawcze Materiały Funkcjonalne (badania materiałowe) oraz Politechnika Rzeszowska (badania elementów konstrukcyjnych).
Główne elementy konstrukcyjne mostu wykonane zostaną z kompozytu włóknistego o osnowie polimerowej. W tego typu materiałach rolą ciągłych włókien jest zapewnienie pożądanej wytrzymałości i sztywności. Udział polimerów w całkowitej nośności kompozytu jest znikomy – w stosunku do włókien, zarówno wytrzymałość na rozciąganie, jak i moduł sprężystości żywicy są mniejsze o mniej więcej dwa rzędy wielkości. Niemniej matryca (osnowa) polimerowa jest bardzo ważna dla pracy kompozytu i służy jako spoiwo, a także zapewnia ochronę włókien (m.in. przed czynnikami środowiskowymi) oraz pozwala na redystrybucje obciążenia pomiędzy poszczególnymi włóknami.
W tej chwili przez potok Ryjak w Błażowej wiedzie most stalowo – drewniany z 1958 r. o długości 35 m i szerokości blisko 9 m. Parametry nowego mostu kompozytowego są z kolei następujące: całkowita długość: 22,1 m; szerokość: 10,02 m; wysokość całkowita: 1,44 m.
Jakie motywy stoją za budową mostu kompozytowego?
Przede wszystkim konstrukcje wznoszone ze stali, drewna i betonu wymagają regularnej konserwacji, co generuje koszty i utrudnienia w bieżącym ruchu. Jak zatem wyjaśniają odpowiedzialni za powstanie kompozytowej przeprawy, kierunkiem w jakim należy podążać jest budowanie trwalszych obiektów, m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnych materiałów.
Kompozyty włókniste o osnowie polimerowej są od dawna stosowane w astronautyce, lotnictwie, przemyśle stoczniowym, samochodowym i sportowym. Posiadają takie właściwości, jak niski ciężar, dużą wytrzymałość, całkowitą odporność na korozję, swobodę kształtowania przekroju oraz duże tłumienie wewnętrzne. Wszystkie te cechy są bardzo pożądane w mostownictwie.
- Budownictwo nie jest branżą bardzo innowacyjną. Wprowadzanie nowinek technicznych następuje powoli i stopniowo. Upowszechnienie stosowania kompozytów w mostownictwie z pewnością doprowadzi do spadku ich cen (analogiczny trend obserwowano m.in. w branży sportowej lub samochodowej). Jednak nawet teraz, pomimo dość wysokich kosztów początkowych, analizy kosztów w cyklu życia obiektu pokazują, że budowa takich mostów jest uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Zależnie od typu przeprawy, jej lokalizacji, warunków środowiskowych i terenowych, wymaganego czasu budowy oraz zakładanego czasu życia konstrukcji, całkowite koszty w cyklu życia mostów kompozytowych są porównywalne, a w niektórych przypadkach zdecydowanie niższe niż dla obiektów wykonanych z materiałów tradycyjnych – tłumaczą przedstawiciele konsorcjum odpowiedzialnego za projekt Com-bridge. - Kompozytowe elementy mostu są prefabrykowane, przywożone na plac budowy i tam wbudowywane. Ich kilkukrotnie niższa masa, w porównaniu z tradycyjnymi prefabrykatami, pozwala na budowę i transport większych elementów, możliwych do montażu za pomocą mniejszych i lżejszych maszyn budowlanych. w znaczący sposób zmniejsza to koszty oraz skraca czas budowy. Jest to szczególnie ważne na terenach silnie zurbanizowanych, gdzie budowa przeprawy może paraliżować komunikację.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...