Data publikacji: 2020-12-10
W trakcie zorganizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego wydarzenia TECHCO Forum zaapelowano do rządu, aby przemysł chemiczny został uznany za strategiczną gałąź polskiej gospodarki.
– Ponownie zaapelowaliśmy, aby biorąc pod uwagę rolę polskiej chemii i wsparcie, jakiego potrzebuje nasz sektor, w końcu branża chemiczna została oficjalnie uznana za strategiczną dla polskiej gospodarki – mówi Tomasz Zieliński, prezes PIPC.
Największym blokiem tematycznym w ramach TECHCO Forum było Forum Ekologiczne Branży Chemicznej. Eksperci ze świata administracji krajowej i unijnej, nauki oraz biznesu omawiali zagadnienia związane z odpowiedzialnością środowiskową firm, wpływem Europejskiego Zielonego Ładu na polski przemysł chemiczny czy też gospodarką cyrkularną i ochroną wód.
Zdaniem ekspertów, w dobie kryzysu klimatycznego firma przyjazna środowisku, to organizacja, która oprócz oczywistych wymagań, do których wprowadzenia jest zobligowana prawnie, realizuje szereg działań poza nie wykraczających. Wydatki na środowisko są inwestycją w lepszą przyszłość przedsiębiorstwa, bo ekologiczna odpowiedzialność, staje się istotnym czynnikiem decydującym o odniesieniu sukcesu na współczesnym rynku.
Nowe cele UE wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu są bardzo ambitne i znacznie przyspieszają tempo przemian gospodarczych. Przykładowo, Grupa Azoty odpowiadając na wyzwania energetyczne, modernizuje zakładową energetykę. Firma odstąpiła od kolejnej jednostki opartej o węgiel i realizuje innowacyjny projekt związany z wykorzystaniem ciepła z instalacji chemicznych, co pozwoli na ograniczenie zużycia węgla.
W ramach realizacji celów klimatycznych, Grupa Azoty podejmuje także działania wnikające z gospodarki wodorowej. Jest producentem wodoru i zamierza uruchomić pierwsze w tej części Europy laboratorium, które będzie badało ten gaz. Już dzisiaj Polska jest potentatem w wykorzystaniu i produkcji wodoru w Europie. Gaz ten jest kluczowy dla wielu gałęzi chemii, sektora rafineryjnego, petrochemii i należy oczekiwać, że jego rola będzie rosła. Wodór będzie motorem wzrostu gospodarki. Mówiąc o neutralności klimatycznej, która z jednej strony jest odpowiedzią na pewne potrzeby i oczekiwania, ale również z drugiej strony potencjalnym zagrożeniem, które widzi wiele firm, wodór jest czymś przed czym nie można uciec, to będzie narzędzie rozwiązania wielu problemów.
W trakcie TECHCO Forum dużo miejsca poświęcono również regulacjom unijnym, które mają duży wpływ na przemysł. Na ten temat rozmawiali m.in. eksperci z Kancelarii CMS. Kluczowym dokumentem dla przemysłu chemicznego jest tzw. strategia „Zrównoważona chemia”. Jest to dokument z października br. i adresowany jest wyłącznie do sektora chemicznego. Ideą stojącą u podstaw tej regulacji jest walka z zagrożeniami wynikającymi ze stosowania chemikaliów. Mają one być bezpieczniejsze od wyprodukowania do końca przydatności do użycia. W tym dokumencie kładzie się duży nacisk na kwestię bezpieczeństwa. Drugim jego aspektem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przez przemysł chemiczny, czyli wprowadzanie m.in. nowych procesów i technologii.
Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii poinformował natomiast, że nie są znane jeszcze szczegóły wdrażania Strategii UE w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju, gdyż dokument ten nie jest celem w samym sobie. Strategia jest manifestem politycznym, który pokazuje, co będzie robić Komisja Europejska w przyszłości. Pierwszą inicjatywą, która powstanie będzie Okrągły Stół Wysokiego Szczebla, gdzie zasiądą ludzie z nauki, przemysłu, organizacje konsumenckie i przedstawiciele państw członkowskich.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...