Data publikacji: 2020-09-03 / Autor: Paweł Wojtanowski, ACC Chemicals
Dlaczego pierwsze oznaki starzenia pojawiają się właśnie w okolicy oczu, jak pielęgnować ten niezwykle wrażliwy obszar oraz czy możliwa jest poprawa wyglądu skóry w tej okolicy?
Skóra spełnia przede wszystkim funkcje ochronne dla całego organizmu człowieka. Jest swoistą barierą, która chroni organizm zarówno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, drobnoustrojami, jak również odpowiada za termoregulację organizmu.
Charakterystyka skóry wokół oczu
Cechą charakterystyczną skóry okolic oczu jest delikatna budowa, jak również specyficzna anatomia. Skóra wokół oczu jest cienka, wiotka i bardzo delikatna, niemal zupełnie pozbawiona podściółki tłuszczowej, a słaby system podporowy, słabsze krążenie krwi oraz limfy w tej okolicy powodują szybsze pojawienie się oznak starzenia. Grubość skóry w tym obszarze wynosi ok 0,5 mm, podczas gdy pozostałą część twarzy pokrywa warstwa o grubości 2 mm. Ograniczona liczba gruczołów łojowych sprawia, że okolica ta często ulega podrażnieniom, szybciej się przesusza, a proces odwodnienia udelikatnia skórę i uwrażliwia. Ograniczona podściółka tłuszczowa, jak również silny związek z mięśniami okrężnymi oka sprawiają, że zmarszczki w tej okolicy pojawiają się jako jedne z pierwszych. Dużo słabsze są tu włókna kolagenowo-elastynowe, które odpowiadają za prawidłowe napięcie skóry.
Przyczyny powstawania niedoskonałości
Przyczyn powstawania niedoskonałości w okolicy oczu można upatrywać w kilku obszarach. Pierwszą przyczyną mogą być predyspozycje genetyczne. Dziedziczenie takich cech, jak płytko osadzone naczynia krwionośne może być przyczyną zasinień pod oczami. Głębokie osadzenie oczu może skutkować pojawieniem się chociażby przebarwień, gdyż światło padające na dolną powiekę załamuje się, powodując pojawienie się cieni, a tym samym wrażenie zasinienia okolicy oczodołu. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja tej specyficznej okolicy. Niewłaściwe oczyszczanie czy brak nawilżenia powodują pojawienie się szybciej widocznych oznak starzenia. Istotną grupę stanowią również czynniki zewnętrzne. Liczne zanieczyszczenia oraz promieniowanie UV w znaczący sposób wpływają na wygląd skóry. Należy również wspomnieć o prowadzonym trybie życia. Zbilansowana dieta bogata w witaminy, antyoksydanty, zdrowy sen, odpowiednie nawodnienie pozwalają od wewnątrz zadbać o jej kondycję.
Najczęstsze problemy skóry okolic oczu
Cienie. Wpływ na ich powstawanie mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne. Ich zabarwienie, od jasnoniebieskich do ciemnosinych w dużej mierze jest nabyte Cienie pojawiają się zazwyczaj w momencie, gdy mikrokrążenie krwi zostaje spowolnione, a krew z naczyń włosowatych przedostaje się do skóry właściwej. Szczególnie widoczne jest to u ludzi o bardzo jasnej karnacji. Naczynia krwionośne uwydatniają się przez bardzo cienką skórę. Procesowi temu sprzyja długotrwałe przemęczenie, niewłaściwa dieta, jak również zbyt długa praca przy komputerze. Często pojawienie się tych defektów jest spowodowane stanem zdrowia lub uwarunkowaniami genetycznymi.
Obrzęki. Potocznie zwane workami pod oczami. Powstają na skutek zaburzeń w krążeniu limfy; kiedy krąży ona wolniej, produkty przemiany materii gromadzą się pod oczami w strukturze tkanki łącznej zamiast przepływać do naczyń chłonnych. Krążenie limfy spowalnia głównie nocą, dodatkowo wówczas ciało znajduje się w pozycji horyzontalnej.
Zmarszczki. W obrębie oczu znajduje się duża ilość mięśni odpowiedzialnych za pracę górnych i dolnych powiek. Dodatkowo bogata w mięśnie mimiczne, pracujące nieustannie, okolica wpływa na szybsze starzenie się skóry, a zmarszczki w tej okolicy pojawiają się jako jedne z pierwszych.
Podrażnienia i zaczerwienienia. W okolicach oczu gromadzą się liczne mastocyty. Inna nazwa tych struktur to komórki tuczne. Są komórkami układu odpornościowego, które biorą udział w reakcjach obronnych organizmu. Najczęściej można spotkać je w okolicy niewielkich naczyń krwionośnych, w narządach stykających się ze środowiskiem zewnętrznym, w tkance łącznej lub wokół nerwów. Ich zasadniczą rolą jest wywoływanie lokalnego stanu zapalnego (m.in. alergie) w reakcji na czynniki egzogenne. Substancje uwolnione przez mastocyt powodują degradację składników istoty międzykomórkowej, poszerzenie kapilar, napływ granulocytów – w wyniku czego powstaje stan zapalny. Może skutkować to zaczerwienieniem okolicy oka, występowaniem opuchlizny, jak również zaczerwienieniem na skutek czynników zewnętrznych.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 2/2020 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...