Data publikacji: 2017-06-16
PCC Rokita kończy inwestycję związaną z budową instalacji do produkcji polioli poliestrowych o mocach 13 tys. ton rocznie. Poliole poliestrowe stanowić mają nowy rozdział w portfolio produktowym spółki. Do tej pory przedsiębiorstwo oferowało jedynie poliole polieterowe.
Produkty o nazwie handlowej Rokester, pochodzące z nowej instalacji budowanej w Brzegu Dolnym, będą mogły być oferowane zarówno bezpośrednio na rynek, jak i stanowić składnik systemu poliuretanowego. Będą zatem powiązane z instalacją do produkcji systemów wielkotonażowych.
Rynkiem docelowym dla polioli poliestrowych będzie w zdecydowanej mierze Europa, w której to wielkość rynku szacuje się obecnie na ok. 600 tys. ton rocznie. Głównymi konkurentami dla firmy z Dolnego Śląska będą duże korporacje chemiczne, jak Stepan, Coim, Covestro czy BASF. Poza nimi istnieje jeszcze grono mniejszych, lokalnych producentów o różnym stopniu doświadczenia i pozycji rynkowej. Niemniej ambicją PCC Rokita – jak podkreśla firma - jest wejście na rynek w krótkim czasie poprzez konkurowanie wysokim poziomem jakości produktów i usług, przy jednoczesnym wykorzystaniu bogatego doświadczenia w branży poliuretanów.
Według polskiego producenta, wzrost produkcji polioli poliestrowych na naszym kontynencie wynosić ma ok. 3,9% rocznie do 2020 r. Po uruchomieniu produkcji spółka w pierwszej kolejności postawi na rozwój sprzedaży polioli do budowlanej branży izolacyjnej, charakteryzującej się wyraźną tendencją wzrostową. Jest to m.in. skutek europejskiej polityki związanej z promowaniem rozwiązań do poprawy wydajności energetycznej budynków. Grupa sądzi, że inwestycja w poliole poliestrowe jest realizowana w korzystnym okresie rozwoju rynku izolacji, co pozwoli na wykorzystanie koniunktury do realizacji założonych planów.
Docelowo poliole poliestrowe PCC Rokita będą miały podobne zastosowanie aplikacyjne co poliole polieterowe, przy czym udział sprzedaży do poszczególnych branż przemysłowych będzie różnił się w sposób zasadniczy. Spółka zamierza wytwarzać szeroką gamę produktów stosowanych przede wszystkim do produkcji paneli izolacyjnych, pian natryskowych, pianek aerozolowych (OCF), sztywnych pian blokowych, izolacji chłodniczych, klejów, lakierów, farb oraz powłok.
Głównymi surowcami do produkcji polioli poliestrowych są glikol dietylenowy (DEG), bezwodnik kwasu ftalowego, PET (politereftalan etylenu) oraz kwas adypinowy. Większość z tych surowców PCC Rokita planuje kupować na podstawie długoterminowych umów lub umów ramowych, opartych o formuły cenowe.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...