Data publikacji: 2018-08-24
W pierwszym półroczu 2018 r. Grupa PCC Rokita wypracowała przychody ze sprzedaży w kwocie 721,16 mln zł, co stanowiło wzrost o 14,6% względem analogicznego okresu minionego roku. Zysk netto wzrósł o prawie 44%, osiągając poziom 108,1 mln zł.
Z informacji przedstawionych przez firmę z Brzegu Dolnego dowiadujemy się, że bardzo dobre wyniki finansowe to efekt wysokich marż wypracowanych przez segment Chloropochodne, związanych m.in. z wysokimi cenami chloroalkaliów w pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. W związku ze znaczącą integracją pionową realizacja tak wysokich marż nie byłaby możliwa bez wsparcia innych instalacji w postaci wysokiego zapotrzebowania na chlor, bezpośrednio bądź pośrednio go zużywających.
Segment Chloropochodne osiągnął też 19% wzrost wolumenu sprzedaży ługu sodowego. W związku z niższą podażą ługu na rynku lokalnym i wzrostami cen tej grupy produktów, segment intensyfikował produkcję ługu kosztem ograniczenia dostępności sody kaustycznej płatkowanej. Największy wpływ na wzrosty cen ługu na rynku europejskim (64% względem pierwszego półrocza 2017 r.) miały postoje wiodących producentów w związku z konwersją na technologię membranową. Odnotowano też nieznaczny spadek cen sody kaustycznej w formie stałej w związku ze zwiększającą się podażą produktu w Chinach. Pomimo tego segment osiągnął 31% wzrost cen sody kaustycznej w pierwszym półroczu 2018 r. w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy 2017 r.
W drugim segmencie produkcyjnym Poliuretany Grupa PCC Rokita utrzymała zoptymalizowane portfolio z 60% udziałem produktów specjalistycznych w sprzedaży. Równocześnie wolumen sprzedaży utrzymał się na poziomie z okresu porównawczego 2017 r., mimo spadku sprzedaży polioli polieterowych. Wypracowaniu porównywalnego wolumenu sprzedaży sprzyjał rozwój sprzedaży polioli poliestrowych, które w pierwszej połowie 2018 r. stanowiły 2% całości portfela segmentu.
W segmencie Poliuretany rosnące ceny surowców tylko w części udało się przełożyć na ceny produktów segmentu i pomimo wzrostu przychodów o prawie 12%, marża EBITDA segmentu spadła o 0,5 p.p. w ujęciu półrocze do półrocza. Ponadto w pierwszym półroczu br. nadal odczuwano ograniczoną dostępność TDI, drugiego po poliolach kluczowego surowca do produkcji elastycznych pianek poliuretanowych, co z kolei wpływało na obniżenie popytu na poliole. Odnotowano także spadek popytu na poliole spowodowany korzystaniem przez branżę meblarską z alternatywnych rozwiązań, opartych na materacach sprężynowych, wymagających zużycia mniejszej ilości pianki.
- Za nami pomyślne półrocze, w którym osiągnęliśmy istotnie lepsze rezultaty w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Konsekwentnie prowadzona zdywersyfikowana działalność Grupy jest istotnym elementem efektywnej od lat strategii. I tak na jednym z obsługiwanych rynków, na rynku alkaliów, minione półrocze było kontynuacją sprzyjającej koniunktury. Rynkowe ceny alkaliów były na historycznie najwyższych poziomach. Dodatkowo Grupa jest dzisiaj beneficjentem efektywnego przygotowania się w przeszłości do koniecznych zmian w zakresie technologii produkcji. Przeprowadzona przez PCC Rokita przed trzema laty konwersja produkcji chloru pozwala obecnie na intensyfikację sprzedaży chloroalkalióww sytuacji, gdy pewna część producentów zrezygnowała z konwersji. Ważnym elementem strategii rozwoju Grupy są również inwestycje. W minionym półroczu kontynuowaliśmy projekt zwiększenia mocy produkcyjnych nowoczesnej, ekologicznej instalacji elektrolizy membranowej – powiedział Wiesław Klimkowski, prezes zarządu PCC Rokita.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...