Data publikacji: 2018-07-11
Spółka PCC Rokita przedstawiła plany dotyczące najważniejszych inwestycji, które ma przeprowadzić do 2020 r. Zamierzenia te związane są z rozwojem bieżących obszarów działalności i obejmują kontynuację rozpoczętych projektów inwestycyjnych oraz nowe przedsięwzięcia.
Plan inwestycyjny Grupy Kapitałowej PCC Rokita na lata 2018 – 2020 obejmuje szereg projektów o łącznej wartości ok. 700 mln zł, przy czym kwota ta może ulec zmianie. Większość projektów znajduje się we wstępnej fazie analiz i nie uzyskała jeszcze ostatecznej akceptacji odpowiednich organów spółki, co nie zmienia faktu, że ich realizacja wpisuje się w szeroko pojęty interes przedsiębiorstwa z Brzegu Dolnego.
Przede wszystkim PCC Rokita rozważa dalszą rozbudowę zdolności elektrolizy membranowej. Powiększenie mocy produkcyjnych układu chlorowego czyniłoby wytwórnię chloroalkaliów jeszcze bardziej konkurencyjną. W grę wchodzi również zwiększenie istniejących zdolności produkcyjnych polioli polieterowych w zakresie obecnego portfolio produktów. Istotną sprawą ma być też budowa stacji doświadczalnej zwanej przez spółkę pilot plant. Pozwoliłaby ona na kreowanie produktów, w tym specjalistycznych, w większej skali niż laboratoryjna.
Duże znaczenie dla pozycji PCC Rokita może mieć instalacja pilotażowa do produkcji fosforanów i fosforynów. Projekt ten umożliwi wprowadzenie nowych typów produktów, jak i dalszy rozwój w kierunku wysoce specjalistycznych produktów chemicznych. Instalacja będzie służyła do potwierdzenia technologii produkcji szerokiej gamy wyrobów fosforopochodnych, stosowanych głównie do produkcji dodatków do tworzyw sztucznych, pianek poliuretanowych, lubrykantów oraz trudnopalnych płynów hydraulicznych.
Zupełnie nowym projektem jest Centrum Innowacji i Skalowania Procesów, czyli konieczność budowy laboratorium badawczo-rozwojowego wraz z halą skalowania i magazynem oraz zakup urządzeń niezbędnych do prowadzenia badań aplikacyjnych oraz instalacji ułamkowotechnicznych.
PCC Rokita przymierza się ponadto do modernizacji elektrociepłowni w kierunku częściowej wymiany w źródle ciepła, mającej na celu zagwarantowanie niezawodności dostaw ciepła, jak i zwiększenie efektywności ekonomicznej, ewentualnie zdywersyfikowanie zużywanych paliw w przypadku wyboru innej technologii niż węglowa.
Całości planów inwestycyjnych dopełnia modernizacja infrastruktury związanej z dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej na terenie spółki. Zakładana koncepcja przewiduje poniesienie niezbędnych nakładów modernizacyjnych i przygotowujących infrastrukturę pod możliwości dalszych inwestycji i rozwoju istniejących instalacji.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...