Data publikacji: 2018-07-17
Mija rok od uruchomienia przez PCC Rokita instalacji do produkcji polioli poliestrowych. Wprawdzie instalacja o mocach wytwórczych na poziomie 13 tys. ton rocznie nie przełożyła się jeszcze na wyniki firmy w 2017 r., ale 12 miesięcy produkcji dało jej już pozytywny sygnał, że jakość produktów opartych na samodzielnie opracowanych technologiach spełnia najwyższe standardy i przyczyniać się będzie do dalszego rozwoju PCC Rokity.
Poliole poliestrowe z Brzegu Dolnego oferowane są pod nazwą handlową Rokester. W ten sposób przedsiębiorstwo stało się jednym z kilkunastu europejskich producentów tego rodzaju asortymentu. Główni konkurenci polskiej spółki to globalne koncerny, m.in. Stepan, Coim, Covestro czy BASF.
W pierwszej fazie rozwoju biznesu Grupa PCC Rokita skupiła się na aplikacjach do branży izolacyjnej, charakteryzującej się tendencją wzrostową. Jest to m.in. skutek europejskiej polityki związanej z promowaniem rozwiązań poprawiających wydajność energetyczną budynków. W kolejnych latach przewidywane jest jednak rozszerzenie palety produktów tak, aby można było dostarczać poliole poliestrowe do takich branż, jak poliuretany elastyczne, kleje, elastomery.
Jak przyznaje PCC Rokita, nowe produkty bazują na surowcach dotychczas nie używanych przez tę spółkę oraz na oddzielnej infrastrukturze produkcyjnej. Dzięki odpowiednim inwestycjom w sprzęt badawczo-rozwojowy, taki jak m.in. dwie instalacje pilotażowe, pracownicy zespołów badawczo–rozwojowych dokonali już istotnego postępu w rozwoju odpowiednich formulacji. Ponadto przedstawiciele PCC Rokita oceniają, że inwestycja w poliole poliestrowe została zrealizowana w korzystnym okresie rozwoju rynku izolacji, co pozwoli na wykorzystanie koniunktury do realizacji założonych planów.
Poliole stosowane są przede wszystkim do produkcji paneli izolacyjnych, pian natryskowych, sztywnych pian blokowych, izolacji chłodniczych, klejów, elastomerów farb oraz powłok. Głównymi surowcami do ich produkcji są glikol dietylenowy, bezwodnik kwasu ftalowego, PET (politereftalan etylenu) oraz kwas adypinowy.
Rynkiem o największej konsumpcji polioli poliestrowych są Chiny, na które przypada blisko połowa światowego zużycia. Kolejnymi rynkami zbytu są Europa Zachodnia i Stany Zjednoczone. Globalny rynek polioli poliestrowych powinien do 2020 r. rosnąć średnio o 4-5%. W Europie ten wzrost ma być nieco niższy i sięgać 3,9%.
Rynkiem docelowym dla polioli poliestrowych PCC Rokity jest w zdecydowanej mierze Europa, gdzie użycie szacowane jest na ok. 600 tys. ton rocznie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...