Data publikacji: 2015-06-05
Firma Orlen Południe rozważa inwestycję w postaci budowy instalacji bioetanolu do celów paliwowych. Preferowanym miejscem dla powstania takiego kompleksu byłaby miejscowość Jedlicze w województwie podkarpackim.
Wchodząca w skład Grupy Orlen spółka Orlen Południe ogłosiła konkurs na opracowanie studium wykonalności dla instalacji bioetanolu do celów paliwowych. Analizowane będą możliwości podjęcia decyzji w sprawie inwestycji w fabrykę do produkcji bioetanolu drugiej generacji (2G) z możliwością wytwarzania bioetanolu pierwszej generacji (1G) w okresie przejściowym.
Inwestycja byłaby prowadzona w dwóch etapach: pierwszy zakładałby rozpoczęcie produkcji etanolu 1G, drugi zaś rozbudowę powstałej instalacji 1G do docelowej instalacji 2G. Powstały obiekt miałby zatem umożliwić produkcję etanolu 1G oraz 2G w zależności od uwarunkowań formalnoprawnych oraz surowcowych. Projektowana instalacja do produkcji bioetanolu odwodnionego do celów paliwowych musiałaby spełnić wytyczne nowo uchwalonych Dyrektyw UE z zakresie emisji GHG. Planowana zdolność produkcyjna fabryki to 40-50 tys. m3 EtOH w skali roku.
Jeśli chodzi o użytą technologię to instalacja do produkcji bioetanolu 2G powinna być w pełni kompatybilna z węzłem produkcji bioetanolu 1G funkcjonującym w okresie przejściowym. Odbiorcą gotowego produktu byłby PKN Orlen.
Wiadomo, że firma analizuje możliwości pozyskania surowca z roślin jadalnych, m.in. kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, żyta, buraków cukrowych, ziemniaków oraz surowców niejadalnych, takich jak słoma, drewno, zrębki drzewne, drzewa liściaste i iglaste. Ponadto analizowana jest możliwość pozyskania surowców, będących produktami ubocznymi w innych procesach (cukrownia, mleczarnia).
Biopaliwa pierwszej generacji to rośliny uprawne, z których produkuje się bioetanol lub biodiesel. Biopaliwa drugiej generacji to wszystko to, co nie wchodzi w skład 1G. Ten szeroki termin obejmuje m.in. celulozowe resztki organiczne, mogące być uprawiane na nieużytkach niezdatnych dla innych upraw (słoma, wierzba energetyczna, miskant). Do tej kategorii zalicza się też biogaz oraz proces upłynniania biomasy, w którym jest ona najpierw zgazowywana, a gaz następnie wykorzystuje się do produkcji paliwa.
Spółka Orlen Południe powstała na początku 2015 r. w wyniku połączenia Rafinerii Trzebinia, Rafinerii Nafty Jedlicze, Fabryki Parafin Naftowax i Zakładowej Straży Pożarnej. Tym samym Orlen Południe kontynuuje działalność biznesową trzech pierwszych podmiotów związaną z produkcją i sprzedażą biopaliw i biokomponentów, parafin oraz rozpuszczalników. Uzupełnieniem oferty przedsiębiorstwa są produkty uzyskiwane podczas przerobu ropy naftowej i regeneracji olejów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...