Data publikacji: 2011-06-03
PKN Orlen uruchomił najnowocześniejszy w Europie kompleks petrochemiczny do produkcji paraksylenu oraz kwasu tereftalowego (PX/PTA). W uroczystości wziął udział Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk.
Pierwszy w Polsce i najwydajniejszy w Europie kompleks tego typu obejmuje instalacje znajdujące się na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku (produkcja paraksylenu) oraz we Włocławku (produkcja kwasu tereftalowego). Inwestycja została zrealizowana w okresie trzech lat, nakładem ponad 1 mld euro.
Orlen jako jedyna firma z naszej części Europy dołączył do grona elitarnej grupy wytwórców najwyższej jakości PTA – podstawowego surowca do produkcji PET, z którego powstają opakowania oraz włókna poliestrowe. Popyt na PTA rośnie najszybciej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a większość firm konsumujących PTA zlokalizowanych jest w bezpośredniej bliskości zakładów PKN Orlen, co oznacza łatwy dostęp do niezwykle obiecującego rynku. Bardzo duża konsumpcja PTA ma miejsce także w Chinach, Indiach i Europie Zachodniej, a PKN Orlen jest przygotowany technicznie, organizacyjnie i logistycznie oraz posiada stosowne umowy handlowe, aby dostarczać produkty z nowych instalacji także na te rynki.
Kompleks PX/PTA Orlenu jest drugim pod względem wielkości i zarazem najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. Moce produkcyjne instalacji PX wynoszą 400 tys. ton paraksylenu rocznie, natomiast instalacja PTA ma zdolność produkcyjną 600 tys. ton kwasu tereftalowego rocznie, co stanowi 20% europejskiej produkcji.
- Nowy kompleks jest przedsięwzięciem o znaczeniu strategicznym dla rozwoju polskiego przemysłu petrochemicznego, zarówno z uwagi na skalę produkcji, zastosowanie nowoczesnych, nieobecnych dotychczas w Polsce technologii, jak i zainwestowany kapitał. Uruchomienie pierwszego w kraju zakładu tego typu to dla naszej Spółki niezwykle ważny projekt, będący przedłużeniem łańcucha tworzenia wartości. Jest naszą odpowiedzią na dynamiczne zmiany w branży, wymagające stałego poszukiwania nowych możliwości rozwoju i dochodowych rozwiązań technologicznych. Jesteśmy przekonani, że nowy obiekt przyczyni się do wzmocnienia pozycji Spółki, a w konsekwencji wzrostu jej wartości dla akcjonariuszy – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.
Zakład PTA we Włocławku zajmuje powierzchnię 16 ha, na których wzniesiono 15 nowych budynków oraz zainstalowano ponad 800 urządzeń i instalacji, takich jak zbiorniki, reaktory, wymienniki, pompy. Do budowy zużyto 25 000 m³ żelbetu, a konstrukcje stalowe ważą 5 200 ton. Zbudowano też 7 000 linii różnego rodzaju rurociągów o długości od kilku do kilku tysięcy metrów.
W kompleksie PX/PTA zastosowano unikalne urządzenia o wielkich gabarytach i tonażu, m.in. kompresor o wadze 700 ton, reaktor z wykładziną tytanową o wadze 450 ton, suszarki o wadze 260 ton każda. Część z nich, z uwagi na rozmiary, można było transportować jedynie drogą wodną.
Wybudowanie przez PKN nowych instalacji stanowi unikalny w skali kraju przykład współpracy i wymiany know-how pomiędzy specjalistami z Polski, Japonii, USA i Włoch. Projekt został zrealizowany przy współpracy z wiodącymi na świecie dostawcami technologii i urządzeń: Mitsubishi Chemical Engineering Corporation, Mitsubishi Heavy Industries, Fluor SA, Universal Oil Product. W kluczowym momencie na budowie pracowało ponad 2000 inżynierów i robotników. W trakcie realizacji projektu wielu z nich wzięło udział w szkoleniach prowadzonych przez międzynarodowych dostawców oraz wizytach studyjnych w podobnych instalacjach funkcjonujących zagranicą. Generalnym wykonawcą robót budowlano-montażowych był Polimex-Mostostal SA.
Licencję na produkcję paraksylenu Orlen nabył od amerykańskiej firmy Universal Oil Product. Szczegółowy projekt wykonawczy (tzw. detail engineering), a także dostawy urządzeń zapewniła firma projektowa Technip Italy (TP IT). Z kolei licencję na produkcję oraz projekt instalacji PTA opracował i dostarczył koncern Mitsubishi Engineering Chemical Corporation, który dysponuje jedną z najnowocześniejszych technologii produkcji PTA na świecie.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...