Data publikacji: 2018-08-23
Analiza globalnego rynku tkanin przemysłowych, uwzględniająca m.in. tkaniny na bazie włókien poliamidowych, poliestrowych, aramidowych czy kompozytowych pokazuje, że do 2023 r. rynek ten będzie wzrastał. Jego wartość (dane MarketsandMarkets INC) w 2018 r. wynieść ma 120,94 mld dolarów. W 2023 r. ma to być już 153,6 mld dolarów. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) w okresie 2017-2023 sięgnąć ma 4,9%.
Wśród głównych zastosowań tkanin przemysłowych znajduje się produkcja tzw. przenośników taśmowych, tj. urządzeń transportowych o charakterze ciągłym, wykorzystywanych w transporcie sypkich i drobnych materiałów, spotykanych w magazynach, składowiskach, kopalniach kruszywa, placach budów , a także na liniach produkcyjnych. Innym zastosowaniem jest produkcja pasów napędowych; odzieży ochronnej, również ognioodpornej oraz dywaników i wykładzin samochodowych. To właśnie coraz częstsze wykorzystywanie tkanin przemysłowych do produkcji wykładzin samochodowych w branży motoryzacyjnej jest jednym z kluczowych czynników napędzających rynek tkanin przemysłowych.
Przewiduje się, że w okresie prognozy wykorzystanie tkanin przemysłowych do produkcji odzieży ognioodpornej będzie wzrastało o 5,6% rocznie. Włókna nylonowe i poliestrowe są coraz częściej stosowane w trudnopalnych tkaninach przemysłowych. Ognioodporne stroje zaprojektowane są w celu jak najskuteczniejszej ochrony pracowników, m.in. przemysłowych oraz strażaków przed wysokimi temperaturami i płomieniami.
Dodatkowo szacuje się, że rynek włókien poliestrowych utrzyma swój największy udział w globalnej produkcji tkanin przemysłowych. Ogromny rynek poliestrowych tkanin przemysłowych przypisuje się ich dostępności, a co za tym idzie rosnącej popularności tkanin poliestrowych, a tym samym coraz szerszym ich stosowaniem np. przy przenośnikach taśmowych i pasach napędowych. Przemysł motoryzacyjny jest również jednym z konsumentów poliestrowych tkanin przemysłowych. Powodem może być fakt, że tkaniny te oferują szereg różnych przydatnych właściwości, m.in. dobrą odporność na promieniowanie ultrafioletowe (UV), na ścieranie oraz dobrą wytrzymałość na rozdarcie i dużą łatwość czyszczenia.
Azja jest obecnie największym rynkiem dla tkanin przemysłowych i to pod względem produkcyjnym (wielkość produkcji), jak i konsumpcyjnym (wartość wygenerowanych przychodów). Rozwój rynku tkanin przemysłowych w tym regionie można przypisać przede wszystkim dynamicznemu rozwojowi branży motoryzacyjnej.
Liderzy rynku światowego to Forbo International (Szwajcaria); Ahlstrom-Munksjö (Finlandia); Habasit (Szwajcaria); Toray Industries (Japonia); ContiTech (Niemcy); Cerex Advanced Fabrics (USA); W. Barnet (Niemcy); DowDuPont (USA); Johns Manville (USA) oraz Fitesa (Brazylia).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...