Data publikacji: 2017-03-20
Niemiecki koncern Lanxess przedstawił swoje dokonania za 2016 r. W porównaniu z rokiem wcześniejszym jego zysk EBITDA wzrósł o 12,4%, zysk netto o 16,4%, a wszystkie segmenty zanotowały wyższą wolumenową sprzedaż. Przychody były jednak nieznacznie słabsze.
Zysk EBITDA Lanxessa wyniósł w analizowanym okresie 995 mln euro, co było skutkiem wysokich wolumenów sprzedaży we wszystkich segmentach, wzrostu wykorzystania zdolności produkcyjnych oraz ograniczenia kosztów wynikającego z poprawy konkurencyjności zakładów i procesów. Zysk netto sięgnął 192 mln euro. Wartość sprzedaży obniżyła się z kwoty 7,9 mld euro w 2015 r. do kwoty 7,7 mld euro. Wynikało to przede wszystkim z dostosowania cen sprzedaży, tak aby odzwierciedlały one niższe koszty surowców. Sprzedaż w segmencie Advanced Intermediates wyniosła ok. 1,74 mld euro, co oznacza spadek o 4,6% względem roku wcześniejszego (1,83 mld euro). Sprzedaż w pionie Performance Chemicals wzrosła z 2,09 mld euro do ok. 2,14 mld euro, tj. o 2,7%. W segmencie High Performance Materials zanotowano spadek o 2,7%, tj. z poziomu 1,09 mld euro do 1,06 mld euro. Z kolei w segmencie Arlanxeo wartość przychodów zmalała o 5,2%, tj. do poziomu 2,71 mld euro.
W 2016 r. Lanxess podjął strategiczną dla swej przyszłości decyzję o przekształceniu własnego portfolio. Powstała spółka Arlanxeo, jako joint venture z bliskowschodnim gigantem Saudi Aramco. Rozpoczęła ona działalność w branży kauczuków syntetycznych. Jednocześnie pod koniec sierpnia ubiegłego roku Lanxess sfinalizował przejęcie jednostki z branży czyszczenia i dezynfekcji należącej do amerykańskiej spółki chemicznej Chemours. Z kolei we wrześniu ogłosił nabycie firmy Chemtura ze Stanów Zjednoczonych, będącej producentem specjalistycznych środków chemicznych i głównym dostawcą dodatków opóźniających palenie i smarów. Oba przejęcia wzmacniają pozycję Lanxessa na rynku specjalistycznych środków chemicznych o wysokiej marży zysku.
– Koncern Lanxess wraca na ścieżkę sukcesu. Zrealizowaliśmy ważne etapy naszej reorganizacji, której celem jest takie przekształcenie, abyśmy mogli stać się bardziej stabilnym i rentownym przedsiębiorstwem. Dokonaliśmy znacznych postępów na rzecz rozwoju. Nasze wyniki biznesowe za 2016 r. dobrze to odzwierciedlają. Mamy zamiar podążać tą ścieżką wzrostu, przede wszystkim dzięki planowanemu przejęciu spółki Chemtura i dalszemu zwiększaniu skali działań operacyjnych – powiedział Matthias Zachert, prezes Lanxessa.
– Znacznie poprawiliśmy wyniki w zestawieniu bilansowym za 2016 r. Nadal skupiamy się na dążeniu do wzmocnienia naszej stabilności finansowej. Szybko i na atrakcyjnych warunkach zabezpieczyliśmy finansowanie planowanego przejęcia spółki Chemtura, a jednocześnie zdołaliśmy utrzymać ocenę wiarygodności kredytowej koncernu na poziomie inwestycyjnym (tzw. investment grade) – dodaje Michael Pontzen, dyrektor finansowy Lanxessa.
Na koniec 2016 r. zobowiązania finansowe netto firmy znacznie spadły: z 1,2 mld euro do 269 mln euro. Była to konsekwencja wpływów związanych z utworzeniem spółki Arlanxeo. Nakłady inwestycyjne w ubiegłym roku wyniosły 439 mln euro, czyli pozostały na bardzo podobnym poziomie co rok wcześniej (434 mln euro). W 2017 r. koncern planuje ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości 450 - 500 mln euro.
Planowane przejęcie amerykańskiej Chemtury, dotyczące przedsiębiorstwa o wartości ok. 2,4 mld euro, zostanie sfinansowane głównie za pomocą emisji dwóch rodzajów obligacji korporacyjnych, obligacji hybrydowych, a także z dostępnych środków finansowych. Już w 2016 r. Lanxess wprowadził wszystkie trzy rodzaje obligacji, każdy o wartości 500 mln euro. finalizacja akwizycji ma mieć miejsce w połowie roku.
Lanxess zatrudnia ok.16,7 tys. pracowników w 25 krajach i jest reprezentowany przez 54 zakłady produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem jego działalności jest rozwój, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, specjalistycznych substancji chemicznych i tworzyw sztucznych. Dzięki Arlanxeo jest również dostawcą kauczuków syntetycznych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...