Data publikacji: 2019-02-07 / Autor: MarketsandMarkets Research Private Ltd.
W analizie globalnego rynku baterii litowo-jonowych, tj. ogniw elektrycznych łączonych w zespoły, czyli baterie, podzielono dostępne na rynku rozwiązania według typu, m.in. na baterie Li-NMC (tj. baterie litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe); LFP (tj. litowo-żelazowo-fosforanowe, LiFePO4); LCO (tj. litowo-kobaltowe); LTO (tj. litowo-tytanowe, Li4Ti5O12), LMO (tj. litowo-manganowe) oraz Li-NCA (tj. litowo-niklowo-kobaltowo-glinowe, LiNiCoAlO2). Kolejny podział został zaproponowany ze względu na moc stosowanych ogniw. Podzielono je na takie o mocy od 0 do 3000 mAh; kolejna grupa to te o mocy od 3000 mAh do 10000 mAh oraz od 10000 mAh do 60000 mAh.
Wśród głównych odbiorców omawianych rozwiązań jest przede wszystkim branża związana z elektroniką użytkową; przemysł motoryzacyjny; lotnictwo; medycyna i szeroko rozumiany przemysł związany z wytwarzaniem, jak i wykorzystywaniem energii elektrycznej.
Generalnie, globalny rynek baterii litowo-jonowych ma kontynuować swój dotychczasowy wzrost. Prognozuje się, że wartość rynku szacowana w roku 2018 na 37,4 mld dol. ma wzrosnąć nawet do 92,2 mld dol. do końca 2024 r. Wzrost ten ma nastąpić przy wskaźniku CAGR utrzymującym się na poziomie 16,2%.
Głównymi czynnikami napędzającymi rynek jest dynamicznie wzrastające zapotrzebowanie na pojazdy z napędem hybrydowym typu plug-in, czyli pojazdy półelektryczne, których baterie można ładować przy użyciu prądu z sieci elektrycznej. Kolejnym czynnikiem jest rosnący popyt na automatykę i zasilane bateryjnie sprzęty do obsługi materiałów, pochodzące przede wszystkim z przemysłu. Wzrasta również zapotrzebowanie na inteligentne urządzenia typu „smart” (m.in. telefony, tablety, zegarki) oraz podobne do tych rozwiązań urządzenia przemysłowe.
Z raportu wynika, że w 2018 roku największy wartościowy udział w rynku globalnym miały baterie LCO. Wpływ na to ma możliwość ich stosowania w elektronice użytkowej. Ma ona dość znaczący udział w ogólnym wykorzystaniu baterii i zużyciu energii. To przede wszystkim tzw. wysoka gęstość energii (czyli ilość energii znajdującej się w określonej objętości) działa jako efektywne źródło zasilania wymagane przez urządzenia z grupy produktów elektroniki użytkowej. Gęstość energii którejkolwiek baterii LCO jest stosunkowo wysoka, jednak cechuje je również dość niska stabilność i gęstość mocy (tj. szybkości transferu energii na jednostkę objętości). Jednocześnie cykl życia tych baterii nie jest tak długi, jak ich odpowiedników, podczas gdy koszt produkcji baterii LCO jest najrozsądniejszy, a to dzięki zastosowaniu węgla grafitowego i kobaltu.
Zakres mocy z przedziału 3000-10000 mAh to największa, a co za tym idzie najpopularniejsza grupa pod względem mocy ogniw dostępnych na rynku. Zgodnie z analizami, rynek dla tego zakresu wzrośnie głównie ze względu na fakt, iż zakres stosowanie takich baterii obejmuje większość branż, m.in. elektronikę użytkową, pojazdy elektryczne, elektronarzędzia, a nawet lotnictwo i segment obronny.
W 2018 roku region Azji i Pacyfiku miał największy udział w globalnym rynku baterii litowo-jonowych. Chiny i Indie są obecnie najszybciej rozwijającymi się gospodarkami na świecie. Zapotrzebowanie na baterie litowo-jonowe w tych krajach jest bardzo wysokie, ze względu na stale wzrastającą populację, podnoszący się poziom życia i rosnące zapotrzebowanie na elektronikę użytkową. Oczekuje się, że rynek wzrośnie głównie ze względu na ogromną liczbę producentów ogniw litowo-jonowych w Chinach i Japonii. Znaczna część baterii Li-ion jest produkowana w Chinach, Japonii i Korei Południowej.
Kluczowymi graczami aktywnie działającymi na globalnym rynku baterii litowo-jonowych są m.in. BYD Company Ltd. (Chiny); LG Chem (Korea Południowa); Panasonic Corporation (Japonia); Samsung SDI Co., Ltd. (Korea Południowa); Shenzhen BAK Battery Co., Ltd. (Chiny); GS Yuasa International Ltd. (Japonia); Hitachi, Ltd. (Japonia); Johnson Controls (Stany Zjednoczone); Toshiba Corporation (Japonia); Lithium Werks (Holandia); CALB, Inc. (Chiny); Saft Groupe (Francja); VARTA Storage GmbH (Niemcy); Farasis Energy, (Ganzhou) Inc. (Stany Zjednoczone) oraz Sila Nanotechnologies Inc. (Stany Zjednoczone).
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...