Data publikacji: 2017-05-11
Wyzwania oraz bariery jakie stoją przed wdrożeniem gospodarki cyrkularnej były tematem pierwszego „okrągłego stołu” zorganizowanego przez Instytut Innowacyjnej Gospodarki oraz Koalicję „Reconomy”. W wydarzeniu (10 maja br., Warszawa) uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, firm, eksperci i naukowcy.
W ocenie uczestników spotkania, gospodarka o obiegu zamkniętym, zakładająca racjonalne wykorzystywanie zasobów w taki sposób, aby zawarte w odpadach materiały mogły zostać użyte ponownie, jest w Polsce stosunkowo nową koncepcją. Stąd dyskusja o jej wpływie na rozwój gospodarczy kraju i poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. „Okrągły stół” ma prowadzić do wypracowania rekomendacji, które będą wskazówkami dla instytucji publicznych oraz decydentów w ostatecznym kształtowaniu krajowej polityki w tym obszarze.
– Stoimy obecnie przez perspektywą radykalnej zmiany, która prowadzi nas w kierunku bardziej zrównoważonego modelu gospodarki, gwarantującego efektywniejsze zarządzanie surowcami oraz minimalizację negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Unia Europejska stawia wysokie cele ekologiczne, zakładając odejście od modelu gospodarki linearnej na rzecz cyrkularnej. Jeśli chodzi o Polskę, dużo do zrobienia jest m.in. na polu edukacji. Biznes powinien wyjść z ofertą dla uczelni, by te mogły kształcić przyszłe kadry menedżerskie biegłe w gospodarce obiegu zamkniętego – powiedział prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert Instytutu Innowacyjna Gospodarka.
Gospodarka cyrkularna, aby mogła być skutecznie realizowana, wymaga zaangażowania wielu gałęzi gospodarki oraz podmiotów z całego łańcucha produkcyjnego. Dlatego też na temat jej wyzwań dyskutowali przedstawiciele m.in. branży opakowaniowej, recyklingowej, spożywczej elektronicznej i detalicznej.
– Odpowiedzialne gospodarowanie odpadami ma wśród przedsiębiorców coraz większe znaczenie. Jest ono zarazem jednym z kluczowych elementów wdrażania gospodarki cyrkularnej. To poprzez projektowanie produktów, planowanie zakupu materiałów, proces produkcji, sortowanie odpadów firmy mają wpływ na to, ile materiałów uda się odzyskać – stwierdziła Monika Mąkowska, dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w firmie Stena Recycling.
Koalicja na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego „Reconomy” zrzesza przedsiębiorstwa, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, które angażują się w promocję idei zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Koordynatorem Koalicji jest Instytut Innowacyjna Gospodarka.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...