Data publikacji: 2018-01-17
Komisja Europejska przyjęła strategię w dziedzinie tworzyw sztucznych. To najważniejszy unijny akt prawny odnoszący się do tworzyw oraz ich zagospodarowania po fazie użycia. Dokument jest jednym z elementów procesu przechodzenia na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu.
Powodem przyjęcia strategii jest fakt, iż Europejczycy wytwarzają co roku 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, ale mniej niż 30% z nich zbiera się do recyklingu. Na całym świecie tworzywa sztuczne stanowią 85% odpadów plażowych. Komisja Europejska alarmowała, iż tworzywa sztuczne przedostają się nawet do naszych płuc i trafiają na stoły: mikrodrobiny plastiku są obecne w powietrzu, wodzie i żywności, a nie jest znany ich wpływ na zdrowie ludzi. Przyjęta strategia zapewnić ma ochronę środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi, a jednocześnie zagwarantować wsparcie wzrostu i innowacji dla przemysłu tworzywowego.
„Istnieje przekonujące uzasadnienie biznesowe dla wprowadzenia zmian w projektowaniu, wytwarzaniu i stosowaniu produktów oraz ich recyklingu w UE. Odgrywając przewodnią rolę w tej transformacji, stworzymy nowe możliwości inwestycyjne i miejsca pracy. Zgodnie z nowymi planami, do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku UE będą nadawać się do recyklingu, zmniejszy się zużycie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, a ponadto zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące celowego stosowania mikrodrobin plastiku” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
W ten sposób Bruksela stara się przeciwdziałać zagrożeniom, które wskazują, iż jeżeli nie ulegną zmianie metody produkcji i sposoby wykorzystywania tworzyw sztucznych, to do 2050 r. w oceanach będzie więcej tworzyw sztucznych niż ryb. Celem jest zatem zastopowanie przedostawania się drobnych cząstek tworzyw sztucznych do wód, żywności, a nawet ludzkiego organizmu. Jedynym długoterminowym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych za pomocą szerszego stosowania technologii recyklingu i ponownego użycia. Jest to wyzwanie, któremu nie tylko branża tworzyw sztucznych musi stawić czoła. Realizując unijną strategię w dziedzinie tworzyw sztucznych, UE wciela również w życie nowy model biznesowy o bardziej zamkniętym obiegu.
- Nasza strategia w dziedzinie tworzyw sztucznych jest fundamentem nowej gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie tworzyw sztucznych i przyciąga inwestycje. Dzięki tym działaniom będzie można ograniczyć odpady z tworzyw sztucznych na lądzie, w powietrzu i w morzu. Otworzą się też nowe możliwości w obszarze innowacji, konkurencyjności i wysokiej jakości miejsc pracy. Jest to wspaniała okazja dla przemysłu europejskiego do wypracowania wiodącej pozycji na świecie w dziedzinie nowych technologii i materiałów. Konsumenci otrzymują możliwość, by dokonywać świadomych wyborów z korzyścią dla środowiska. To naprawdę rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron – powiedział Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE.
Teraz Komisja rozpocznie prace nad przeglądem dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz przygotuje wytyczne na 2019 r. dotyczące selektywnej zbiórki i sortowania odpadów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...