Data publikacji: 2016-09-03
Ocieplenie ze styropianu (polistyrenu spienionego) to jeden z popularniejszych sposobów izolacji termicznej budynku i ochrony przed niepotrzebnymi stratami energii. Jest to bowiem materiał stosunkowo łatwy w obróbce, a jego montaż nie przysparza większych problemów.
- Styropian swoimi właściwościami szybko podbił rynek i zaskarbił sobie przychylność wielu firm wykonawczych oraz inwestorów. Jest to materiał bardzo lekki, łatwo poddający się obróbce, a przy tym wykazujący bardzo dobre parametry izolacyjne. System ociepleń wykonany z użyciem płyt styropianowych stanowi świetną izolację budynku, a jego wykonanie można przeprowadzić dość sprawnie. Dodatkowo, dobrze współpracuje z różnorodnymi tynkami, dając możliwość estetycznego wykończenia elewacji. Płyty styropianowe mocowane są do budynku metodą klejenia i dodatkowo kołkowane. Etap klejenia nie należy do najtrudniejszych, jednak i tu ważne są pewne reguły, a przede wszystkim dokładne przygotowanie podłoża, dobór właściwego kleju do tego typu oraz odpowiedniaaplikacja. W ten sposób unikniemy błędów wykonawczych, które przełożyć się mogą na powstanie mostków cieplnych – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu firmy Den Braven.
Jak przyznaje, ocieplanie budynku płytami styropianowymi mocowanymi na klej rozpocząć należy, podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów robót budowalnych, od dokładnego przygotowania podłoża. Jest to warunek konieczny, gdyż od dokładności i staranności prac przygotowawczych zależy w dużej mierze trwałość ocieplenia. Pozwala to uniknąć późniejszych sytuacji, w których płyty mogą się odklejać, niszcząc izolację i samą elewację. Klejone powierzchnie muszą być nośne, czyste, suche, odtłuszczone, dlatego w pierwszej kolejności, ściany i fundamenty należy oczyścić z brudu, kurzu, ziemi, mchów i różnego rodzaju nieczystości. Pamiętać również należy, że w przypadku nowobudowanych obiektów wszelkie tynki i betony muszą być całkowicie utwardzone. Niekiedy płyty izolacyjne formowane (inaczej niż cięte) mogą zawierać środki antyadhezyjne. Dlatego też najpierw na niewielkim fragmencie najlepiej jest przeprowadzić test przyczepności i w razie potrzeby powierzchnię tylną płyt przeszlifować w miejscu aplikacji kleju. Powierzchnie bardzo gładkie, równe, nieprzepuszczalne zaleca się zszorstkować, celem poprawy przyczepności.
Do montażu płyt styropianowych za pomocą kleju potrzebny jest pistolet do spieniania piany oraz specjalistyczny klej. Dobierając klej do wykonania ocieplenia ze styropianu należy wybrać produkt przeznaczony do tego rodzaju materiału.
Mając już przygotowane narzędzia, przystąpić można do prac montażowych, pamiętając by bezpośrednio przed użyciem mocno wymieszać puszkę z klejem. Przyklejanie płyt zawsze należy zacząć od dołu, opierając dolny rząd na specjalnej listwie startowej lub stopie fundamentowej. Klej nakładać powinno się jednostronnie, na płytę, pionowymi paskami z zachowaniem 20-30 cm odstępów. Pozostałe szczeliny i złącza między płytami również wypełnia się klejem, aby uniknąć jakichkolwiek nieszczelności powstałych na styku materiałów. Nadmiar kleju trzeba usunąć po jego wyschnięciu mechanicznie, przy pomocy ostrego noża.
- Styropian stanowi doskonały materiał do wykonania ocieplenia budynku, jednak warunkiem osiągnięcia bardzo dobrych parametrów izolacyjnych całego systemu jest również prawidłowy montaż. Z wykorzystaniem specjalistycznych klejów i zachowaniem podstawowych zasad ich aplikacji, w prosty sposób stworzymy szczelną i trwałą ochronę cieplną domu – tłumaczy Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu firmy Den Braven.
Den Braven East z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania, będąca oddziałem Grupy Den Braven, od kilkunastu lat zajmuje się propagowaniem nowoczesnych technik uszczelniania, będąc uznanym światowym liderem technologii uszczelnień. W ofercie Den Braven East znajduje się szeroki wybór mas uszczelniających, w tym popularnych silikonów, akryli, pian poliuretanowych, klejów montażowych, HD-polimerów, akcesoriów do ich użycia oraz innych wyrobów chemii budowlanej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...