Data publikacji: 2019-01-27 / Autor: N. Kilcullen, J. Glenday, Itaconix (UK) Limited
Zrównoważony rozwój jest kluczowym zagadnieniem w wielu obszarach aktywności na całym świecie. Opracowywanie produktów do higieny osobistej nie jest tu wyjątkiem.
Zrównoważony rozwój zajmuje na przykład ważne miejsce wśród zobowiązań przyjętych przez amerykańską Radę ds. Produktów Higieny Osobistej (Personal Care Products Council). W związku z tym coraz większego znaczenia w tej branży nabierają naturalne i ekologicznie zrównoważone surowce. Składniki bazujące na kwasie itakonowym stanowią zrównoważoną alternatywę dla składników na bazie kwasu akrylowego, ponieważ kwas itakonowy może być wytwarzany w sposób ekonomiczny w przemysłowych ilościach w procesie fermentacji węglowodanów z grzybami z gatunku Aspergillus terreus. Najlepsze wyniki można uzyskać, stosując jako substrat glukozę albo sacharozę, jednak wykorzystywane mogą być także inne źródła węglowodanów, takie jak skrobia, melasa czy hydrolizaty syropu kukurydzianego.
W 2004 roku w Raporcie o związkach chemicznych pochodzenia biologicznego opracowanym przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych kwas itakonowy uznano za jeden z materiałów o najwyższej wartości dodanej wśród surowców pozyskiwanych z biomasy. Stwierdzono jednak, że ograniczenia procesu polimeryzacji stanowią główną barierę dla sukcesu komercyjnego tego surowca. Technologie produkcyjne opracowane w Itaconix umożliwiły pokonanie tej przeszkody.
Chociaż składniki pochodzenia naturalnego zyskują coraz większe uznanie w pielęgnacji włosów, nadal oczekuje się, aby zapewniały co najmniej porównywalną – a optymalnie bardziej korzystną – charakterystykę niż zastępowane przez nie surowce pochodzenia petrochemicznego. W Itaconix opracowano polimery oparte na kwasie itakonowym, które spełniają oba te wymogi. Są to polimery poliitakonianowe wytwarzane w ramach ekologicznego procesu o wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki temu – oraz wykorzystaniu wody jako jedynego rozpuszczalnika – proces wywiera bardzo niewielki wpływ na środowisko naturalne.
Współcześni konsumenci powszechnie stosują zabiegi stylizacji termicznej włosów. Dlatego właśnie produkty pielęgnacyjne, które zapewniają ochronę włosów przed uszkodzeniem cieplnym, stanowią kluczowy element wielu linii preparatów do pielęgnacji włosów. Produkty te mogą być stosowane podczas stylizacji termicznej, aby zapobiegać uszkodzeniom osłonki włosa (pękaniu, łamaniu, unoszeniu łusek), które sprawiają, że powierzchnia włosów staje się bardziej szorstka i porowata. Jeśli nie zapobiega się tym zjawiskom, wzrasta tarcie między włóknami włosów, powodując trudności z rozczesywaniem i ułożeniem. Ponadto uszkodzenia strukturalne zmniejszają wytrzymałość włókien włosów na rozciąganie, skutkując większą łamliwością.
Poliitakonian sodu jest polimerem, który można wprowadzać do receptur produktów do stylizacji, aby zapobiegać uszkodzeniom cieplnym włosów. W opisanym poniżej badaniu wykazano korzyści, jakie można uzyskać dzięki stosowaniu tego składnika w produktach do stylizacji termicznej. Na podstawie pomiarów wytrzymałości na rozciąganie i oporów przy rozczesywaniu włosów oraz obrazowania SEM stwierdzono, że poliitakonian sodu jest co najmniej tak samo skuteczny w zapobieganiu uszkodzeniom cieplnym włosów, jak referencyjne polimery syntetyczne. Ponadto dzięki łatwemu spłukiwaniu poliitakonian sodu nie osadza się na włosach przy wielokrotnym stosowaniu. Można tym samym uznać, że poliitakonian sodu stanowi realną alternatywę dla składników syntetycznych w produktach pielęgnacyjnych stosowanych przy stylizacji termicznej.
Metody
Opracowano cykl zabiegów termicznych, który imituje sposób korzystania przez konsumentów z urządzeń do stylizacji i produktów do ochrony włosów przez okres kilku miesięcy. 1,2 g wodnego roztworu polimeru w stężeniu 2% (wag.) nałożono na pasma włosów europejskich typu falistego w kolorze brązowym (30 cm, 5 g), a następnie rozczesano, aby równomiernie rozprowadzić roztwór. W próbie kontrolnej zamiast roztworu polimeru zastosowano wodę. Do stylizacji termicznej pasm włosów w temperaturze 200°C wykorzystano komercyjnie dostępną prostownicę. Każdy cykl obejmował 10 ruchów przeciągania włosów przez prostownicę, trwających po 10 sekund. Po zakończeniu każdego cyklu pasmo pozostawiano do wyrównania w temperaturze i wilgotności otoczenia, a następnie poddawano myciu. W ramach protokołu mycia pasma zwilżano wodą o temperaturze 40°C, a następnie rozprowadzano na nich równomiernie 0,625 g szamponu o podstawowej recepturze i delikatnie pocierano ruchami okrężnymi przez 30 sekund. Później pasmo włosów płukano pod bieżącą wodą o temperaturze 40°C przez 45 sekund. Cały proces powtarzano przy użyciu kolejnej porcji 0,625 g szamponu. Na końcu pasmo pozostawiano do wyschnięcia w warunkach otoczenia aż do kolejnego cyklu.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...