Data publikacji: 2019-01-27 / Autor: Aneta Kołaczek, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris Sp. z o.o.
Przed sezonem urlopowym dermatolodzy przypominają o zagrożeniach, jakie może wywoływać ekspozycja skóry na promieniowanie UVA i UVB oraz zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych.
Mimo ostrzeżeń przed szkodliwymi następstwami nieracjonalnego opalania się, statystyki zużycia produktów promieniochronnych przez gospodarstwa domowe w Polsce pozostawiają wiele do życzenia.
Działanie na skórę promieniowania UVA i UVB zostało dogłębnie opisane w literaturze. Ostatnimi czasy pojawia się jednak coraz więcej publikacji dotyczących wpływu promieniowania IR i HEV, a także produktów kosmetycznych deklarujących niwelowanie skutków działania promieniowania tego zakresu na skórę. O ile w przypadku promieniowania UVA i UVB ochronę skórze zapewniają kosmetyki z SPF uzyskiwanym dzięki odpowiednio dobranym układom filtrów chemicznych lub fizycznych, to w przypadku HEV nie istnieją efektywne substancje promieniochronne. Potencjał ochronny upatrywany jest m.in. w związkach o działaniu antyoksydacyjnym.
„Natura” światła niebieskiego
Światło niebieskie, określane również mianem światła widzialnego, o wysokiej energii (HEV, High Energy Visible Light), obejmuje zakres światła widzialnego o długości fali 435-500 nm, ale też emitowane jest przez ekrany telefonów, komputerów i tabletów. Ekrany wykorzystują źródła światła typu LED charakteryzujące się bardzo wysokimi temperaturami barwowymi. Ich luminofory wymagają do naświetlania intensywnego światła z niebieskiego zakresu widma.
Wpływ światła niebieskiego na organizm
Istotnym zagrożeniem, jakie wiąże się z oddziaływaniem światła niebieskiego, jest ryzyko uszkodzenia wzroku. Światło niebieskie jest przepuszczane przez rogówkę i soczewkę oczną, a następnie pochłaniane w warstwie barwnikowej siatkówki, w naczyniówce i naczyniach krwionośnych. Pochłonięte promieniowanie może wywoływać efekt termiczny bądź reakcje fotochemiczne, skutkujące uszkodzeniem siatkówki.
Dane literaturowe donoszą również o pozytywnych aspektach światła niebieskiego. Może ono wpływać na przebieg cyklu okołodobowego, pobudzać koncentrację, hamować produkcję melatoniny, a przez to pobudzać organizm do działania, aczkolwiek należy również wziąć pod uwagę fakt, iż hamowanie wydzielania melatoniny może skutkować zaburzeniami procesów funkcjonowania organizmu.
Badania wykazały, iż światło niebieskie mające działanie antybakteryjne może być wykorzystywane w terapii trądziku. Porfiryny produkowane przez Propionibacterium acnes absorbują promieniowanie w zakresie światła widzialnego i ultrafioletu, co skutkuje reakcją fotodynamiczną i zniszczeniem bakterii. Najbardziej intensywne zjawiska fotodynamiczne zachodzą po pochłonięciu długości światła odpowiadającej światłu niebieskiemu. Lampy LED emitujące światło niebieskie mogą być wykorzystywane w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci trądziku. Terapia prowadzi do zmniejszenia łojotoku i zwężenia ujść gruczołów łojowych.
Badania potwierdziły również działanie przeciwgrzybicze przeciwko drożdżakom z gatunków Malassezia. Istnieją również doniesienia dotyczące możliwości zastosowania światła niebieskiego w terapii choroby Alzheimera.
Światło niebieskie, a kondycja skóry
Promieniowanie HEV generuje podobną ilość wolnych rodników, jak połączone promieniowanie UVA i UVB, a skutki jego działania na skórę ujawniają się w czasie. Wolne rodniki tlenowe generują szereg niekorzystnych reakcji, m.in. degradację lipidów, protein, aktywację metaloproteinaz. Światło niebieskie penetruje skórę głębiej niż promieniowanie UV, skraca żywotność i proliferację fibroblastów, może wywoływać uszkodzenia DNA, powstawanie przebarwień i przedwczesne starzenie się skóry.
Naturalna ochrona
Metodą ochrony przeciwko szkodliwemu działaniu HEV na skórę są kosmetyki zawierające w składzie substancje zwiększające tolerancję skóry na stres oksydacyjny. Poniżej przytoczone zostało kilka przykładów surowców dostępnych technologom.
Kompleks składników Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Ethyl Ferulate, Polyglyceryl-5 Trioleate, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Disodium Uridine Phosphate, Tocopherol, przeciwdziała generowaniu wolnych rodników zachodzącemu pod wpływem HEV. Kwas karnozolowy zawarty w ekstrakcie rozmarynu i ferulan etylu zmiatając wolne rodniki, chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem.
Kompleks ekstraktu z kiełków słonecznika i tanin z rośliny Caesalpinia spinosa (drzewo Tara, znane w kosmetologii jako źródło nawilżających oligosacharydów) ma działanie antyoksydacyjne oraz wspomaga funkcjonowanie mitochondriów. Jak wykazały badania, kompleks neutralizuje wolne rodniki z efektywnością podobną do działania witaminy C.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...