Data publikacji: 2015-07-01
Europejskie organizacje branży tworzyw sztucznych przypomniały na forum Parlamentu Europejskiego, że rola tworzyw jest kluczowa dla osiągnięcia celów w zakresie efektywności energetycznej UE.
W Brukseli odbyła się konferencja „EU investing in its future – Plastics Construction Solutions” na temat rozwiązań konstrukcyjnych wykorzstujących tworzywa sztuczne. Wydarzenie zorganizowane zostało przez europejskie stowarzyszenie przetwórców tworzyw EuPC oraz PlasticsEurope, czyli organizację zrzeszającą producentów tworzyw. Konferencję poświęcono zastosowaniom tworzyw w budownictwie oraz roli, jaką przemysł tworzyw odgrywa w realizacji założeń strategii Komisji Europejskiej dotyczącej wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy, inwestycji oraz efektywności energetycznej.
Europosłanka Martina Dlabajová podkreśliła znaczenie wykorzystania tworzyw w budownictwie w kontekście gospodarki UE.
- Tworzywa w budownictwie łączą w sobie design, innowacyjność i nowe możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przemysł tworzyw generuje miejsca pracy dla pracowników o wysokich kwalifikacjach. Tak więc wymagania rynku pracy powinny być więc połączone z kwalifikacjami i umiejętnościami pracowników – stwierdziła polityk z Czech.
Sektor budownictwa jest drugim co do wielkości odbiorcą tworzyw sztucznych w Europie, a znaczenie tych materiałów dla rozwoju nowoczesnego budownictwa pokazała także towarzysząca konferencji wystawa poświęcona licznym zastosowaniom tworzyw w budownictwie. Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć na żywo układanie systemów podłogowych z tworzyw sztucznych.
- Spróbujmy wyobrazić sobie świat bez udziału tworzyw w budownictwie – wydaje się to niemożliwe. Tworzywa w tym sektorze umożliwiają innowacje i optymalne rozwiązania, przyczyniające się do dobrobytu społeczeństwa. Tworzenie nowych innowacyjnych zastosowań, z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju, jest szansą, ale i wyzwaniem, które przemysł tworzyw chce podjąć – stwierdził Frédéric Midy, przewodniczący oddziału EuPC ds. budownictwa.
- Tworzywa oferują inteligentne i innowacyjne rozwiązania związane z największymi światowymi wyzwaniami, takimi jak wyczerpywanie się zasobów naturalnych, urbanizacja, szybkim wzrostem populacji i zmianami demograficznymi. Główną zaletą tych materiałów jest nie tylko ich pozytywny wkład w oszczędność energii związana z bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi większości tworzyw, ale także ich wszechstronność, wytrzymałość, innowacyjność i efektywność kosztowa, co jest widoczne w niemal każdej dziedzinie życia codziennego – podkreślił Richard Thommeret, dyrektor w firmie Solvay i członek grupy roboczej PlasticsEurope ds. budownictwa.
Zwrócił on także uwagę na ogromny postęp, jaki dokonał się pod względem wpływu na środowisko zarówno w fazie w produkcji tworzyw, jak i w fazie odpadu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...