Data publikacji: 2015-12-01
Grupa Atlas jest zdecydowanym liderem polskiego rynku chemii budowlanej, wynika z badania opublikowanego przez firmę badawczą IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych.
Według szacunków IBP Research, sumaryczna sprzedaż produktów chemii budowlanej na polskim rynku osiągnie w bieżącym roku wielkość 2,5 mln ton. Oznacza to wzrost w stosunku do 2014 r. o 6,8%. Analizowano takie kategorie produktowe, jak kleje do płytek ceramicznych, masy samopoziomujące, systemy dociepleń, hydroizolacje bitumiczne, tynki gipsowe maszynowe, tynki gipsowe ręczne, gładzie i szpachle sypkie, gładzie i szpachle gotowe, kleje gipsowe oraz farby fasadowe.
Opisywany rynek IBP Research wycenia w 2015 r. na 3,5 mld zł netto pod względem wartości sprzedaży, co przekłada się na wzrost o 7,1% w stosunku do 2014 r. Warto podkreślić, iż w poprzednich dwóch latach branża chemii budowlanej notowała spadki.
Dynamika wartości rynku determinowana jest w zdecydowanie większym stopniu stopą zmiany wolumenu sprzedaży niż stopą zmiany cen rynkowych.
- Trend rozwoju rynku chemii budowlanej jest zasadniczo zbieżny z koniunkturą w budownictwie, aczkolwiek występuje przesunięcie czasowe związane ze specyficznym charakterem materiałów wykończeniowych (w stosunku do bazowych) oraz nałożenie trendu absorpcji technologii chemii budowlanej (technologia docieplania, technologia gruntowania, technologia tynkowania gipsem) – tłumaczą autorzy opracowania z IBP Research.
Zdecydowanym liderem rynku chemii budowlanej w Polsce jest Grupa Atlas (obejmuje też marki: Dolina Nidy, Gipsar, Nowy Ląd, Izohan, Izolmat, Optyzar, WiM), która posiada 19% udział ilościowy w rynku chemii budowlanej i 17% udział wartościowy.
Na kolejnych miejscach plasują się: Knauf, Baumit, Henkel (marka Ceresit), Kreisel oraz Mapei. Pierwsza szóstka producentów zaspokaja 57% tonażu zapotrzebowania rynku i osiąga 46% wartości sprzedaży realizowanej w naszym kraju.
Łącznie na rynku chemii budowlanej w Polsce działa ponad 100 firm, z czego ok. 35 pokrywa 90% sprzedaży.
Ilościowe udziały (pozycja rynkowa według sprzedaży w tonach) w rynku chemii budowlanej w Polsce w 2015 r.
Wartościowe udziały (pozycja rynkowa według sprzedaży w zł) w rynku chemii budowlanej w Polsce w 2015 r.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...