Data publikacji: 2014-09-01
BASF wprowadza na rynek nowe rozwiązanie dla przemysłu chemii budowlanej. To specjalna kompozycja wiążąca, która zapobiega pękaniu betonu na skutek wysychania przy wysokich letnich temperaturach.
Wysokie temperatury mogą być przyczyną spękań w trakcie wiązania przemysłowych posadzek betonowych. Jak twierdzą jednak przedstawiciele BASF, ich nowy preparat MasterKure 111WB ma pozwolić uniknąć tych zjawisk.
- Prowadzenie prac budowlanych latem może wiązać się z różnymi problemami. Przy wylewaniu posadzek betonowych problemy mogą wystąpić na etapie między wylaniem a następującym po nim wygładzeniu powierzchni. Na tym etapie, nawet przy temperaturze 20 st. C, wilgotności względnej 50% oraz prędkości wiatru ok. 20 km/h, ze świeżo wylanego betonu odparowuje ok. 0,6 kg wody na godz. na m2. Może to prowadzić do powstawania spękań na skutek wysychania betonu i wiązać się z dodatkowymi kosztami napraw – tłumaczą przedstawiciele BASF.
Wprowadzana przez koncern kompozycja wiążąca to pozbawiony rozpuszczalników, nakładany natryskowo inhibitor odparowania. Nadaje się do stosowania w przejściowej fazie wiązania betonowych posadzek przemysłowych. Oznacza to, że preparat zaczyna działać wcześniej niż konwencjonalne kompozycje wiążące, które są zazwyczaj nakładane na względnie suchą powierzchnię betonu ok. pięciu godzin po wylaniu.
Zasada działania jest następująca: preparat zapobiega odparowaniu warstwy wody tworzącej się na powierzchni betonu niedługo po jego wylaniu. Specjaliści określają to jako „pocenie się” betonu. Produkt tworzy barierę z aktywnych cząstek, która silnie hamuje proces odparowania warstwy wody. Jest to istotne w przypadku nowoczesnych betonów o niskim stosunku ilości wody do cementu oraz betonów drobnoziarnistych. Zastosowanie preparatu pozwala zmniejszyć odparowywanie wody w trakcie pierwszych czterech godzin o ok. 80% w porównaniu do betonu niepoddanego działaniu preparatu. Dzięki temu można w znacznym stopniu wyeliminować powstawanie spękań skurczowych we wczesnym okresie wiązania.
Tworząca się na powierzchni betonu niezwykle cienka warstwa preparatu, ma w ocenie BASF, jeszcze jedną zaletę, mianowicie ułatwia zacieranie. Przy mechanicznym zacieraniu betonu działa jak środek smarny, ułatwia i znacząco usprawnia cały proces zacierania. Oznacza to, że ten produkt jest nie tylko inhibitorem parowania, ale także dodatkiem do zacierania. Dzięki temu preparat przyczynia się do sprawniejszego wykańczania podłóg betonowych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...