Data publikacji: 2010-02-23
Operator Logistyczny Paliw Płynnych Sp. z o.o. oddał do użytku dwa nowe zbiorniki magazynowe o pojemności 15 tys. m3 każdy w Bazie Paliw nr 1 w Koluszkach.
Zbiorniki przeznaczone do magazynowania benzyny włączone są w układ technologiczny bazy. Zaopatrująca w paliwa centralną Polskę Baza Paliw w Koluszkach posiada ponad 200 tys. m3 pojemności magazynowych.
W celu zabezpieczenia przed ewentualnymi wyciekami, każdy zbiornik jest otoczony ścianą osłonową, znajdującą się w odległości 2 m od płaszcza, oraz wyposażony w monitorowane podwójne dno. Dno zbiornika z kolei podzielone jest na trzy sekcje w celu łatwiejszej lokalizacji nieszczelności dna. W każdej sekcji zastosowano czujniki podciśnieniowe dla wykrywania ewentualnych wycieków. Dodatkowym zabezpieczeniem przed wyciekami jest geomembrana. W skład systemu zabezpieczeń wchodzi również monitoring szczelności płaszcza zbiornika, kontrolujący stężenie par węglowodorów w przestrzeni międzypłaszczowej. Wszystkie informacje dotyczące szczelności zbiornika przekazywane są na bieżąco do sterowni głównej. System zabezpieczeń środowiska naturalnego zamyka układ kanalizacji deszczowo-przemysłowej z możliwością odprowadzenia ścieków zawierających substancje ropopochodne.
Fot. OLPP
Stalowe konstrukcje zbiorników posadowione są na pierścieniowych fundamentach żelbetowych. Fundamenty pod dnem wykonane są z warstw mieszanek asfaltowo-żwirowo-piaskowych. Płaszcz zewnętrzny każdego ze zbiorników wykonywany był tradycyjną metodą nadbudowy pierścieni, natomiast płaszcze wewnętrzne zbiorników wykonywane były metodą podbudowy pierścieni. Dach zbiorników stanowi stała konstrukcja dźwigarów opartych na płaszczu z poszyciem z blachy.
Zbiorniki wyposażone są w układy pomiarowe firmy ENRAF ustalające aktualną pojemność wysokości napełnienia zbiornika. Układy te umożliwiają również pomiar temperatury i gęstości produktu magazynowanego w zbiorniku. Ponadto każdy zbiornik jest wyposażony w króciec do ręcznego pomiaru poziomu magazynowanego medium oraz sondy dopuszczalnych poziomów: minimalnego i maksymalnego. Po osiągnięciu maksymalnego dopuszczalnego poziomu napełnienia następuje automatyczne zamknięcie armatury na rurociągach zasilających zbiornik. Jest to zabezpieczenie przed przelaniem zbiornika.
Baza Paliw nr 1 w Koluszkach zajmuje obszar ok. 36 ha. Na jej terenie znajdują się zbiorniki paliwowe przeznaczone do magazynowania benzyny, oleju napędowego oraz oleju opałowego. Zbiorniki przystosowane są do przyjmowania dostaw kolejowych i rurociągowych z Płocka, a także do wydawania paliw na fronty nalewcze autocysternowy i kolejowy oraz rurociągiem do Bazy Paliw nr 3 w Boronowie.
Baza w Koluszkach świadczy również usługi komponowania biopaliw w nowoczesnym systemie "on line". Metoda ta polega na tym, że główny produkt oraz biokomponent magazynowane są w osobnych zbiornikach, a mieszanie składników następuje podczas załadunku autocysterny.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...