Data publikacji: 2018-04-05 / Autor: Daria Wierzbińska, Marek Świerczyński, KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński
Prace nad projektem ustawy o produktach kosmetycznych trwają od ponad roku.
W międzyczasie organizacje branżowe zgłosiły w ramach konsultacji publicznych szereg uwag i zastrzeżeń do projektu, krytykując przedstawione rozwiązania jako nieprecyzyjne i wprowadzające zbyt dużo obciążeń dla przedsiębiorców, a także zwracając uwagę na nieproporcjonalność kar fi nansowych. Projekt przesłany przez Ministerstwo Zdrowia 12 marca 2018 r. czeka na weryfikację przez Komisj ę Prawniczą, a po jej uzyskaniu zostanie przedłożony Radzie Ministrów, co stanowi ostatni etap na poziomie rządowym, przed wniesieniem projektu do Sejmu.
Projekt w dużym zakresie doprecyzowuje prawa i obowiązki, a także kompetencje organów wynikające z rozporządzenia 1223/2009 (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz. Urz. UE L 342, 22.12.2009, s. 59–209), niemniej wprowadza również całkiem nowe dla branży kosmetycznej regulacje, a przede wszystkim określa wysokość kar za naruszenie przepisów ustawy i rozporządzenia 1223/2009.
Nowe definicje
Projekt ustawy wprowadza listę definicji odwołujących się do rozporządzenia 1223/2009, jednocześnie proponując doprecyzowanie przepisów poprzez dodanie definicji pojęć „konfekcjonowania”, „masy produktu”, „produktu gotowego”, „wytwarzania produktu” oraz „wytwórcy”. W świetle przepisów projektu wytwórcą jest każda osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która wytwarza produkt kosmetyczny (art. 2 pkt 14). Przez „wytwarzanie” należy natomiast rozumieć działania prowadzące do otrzymania produktu gotowego, w tym konfekcjonowanie, nawet gdy nie odbywa się ono w tym samym miejscu, co wytworzenie masy produktu (art. 2 pkt 13). Powyższe definicje mają znaczenie z punktu widzenia projektowanego obowiązku składania wniosku o wpis zakładu wytwarzającego produkty kosmetyczne do wykazu tych zakładów (art. 6 ust. 1), określając jakie podmioty będą do tego zobowiązane. Ponadto projekt ustawy nakłada na wytwórcę, który nie jest osobą odpowiedzialną obowiązek wskazania organom nadzoru, czyli Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej, osoby odpowiedzialnej, na rzecz której wytwarza produkt kosmetyczny (art. 5).
Język dokumentacji i oznakowania
Art. 11 ust. 3 rozporządzenia 1223/2009 określa, że informacje zawarte w dokumentacji produktu są udostępniane w języku łatwo zrozumiałym dla właściwych organów danego państwa członkowskiego. Początkowo w projekcie ustawy wprowadzono obowiązek sporządzania dokumentacji produktu kosmetycznego w języku polskim, jednakże po zastrzeżeniach ze strony branży projektodawca dopuścił również język angielski, pozostawiając wymóg języka polskiego jedynie dla części B raportu bezpieczeństwa (art. 3 ust. 2). Raport ten sporządza się przed wprowadzeniem produktu kosmetycznego do obrotu, a minimalne elementy, które powinny się w nim znaleźć, zostały określone w załączniku I do rozporządzenia 1223/2009.
Ponadto projekt ustawy określa wymóg znakowania w języku polskim produktów kosmetycznych udostępnianych na terytorium RP, zgodnie z wymaganiami art. 19 rozporządzenia 1223/2009. Przepis ten określa obowiązkowe elementy oznakowania produktu, jak również sytuacje, kiedy określone elementy oznakowania nie muszą być umieszczane na opakowaniu lub mogą być przedstawione w formie piktogramów.
Wykaz zakładów
Jednym z nowych obowiązków, jakie projekt ustawy nakłada na przedsiębiorców, jest obowiązek składania przez wytwórcę wniosku o wpis zakładu wytwarzającego produkty kosmetyczne do wykazu tych zakładów, który będzie prowadzony przez właściwego ze względu na siedzibę zakładu państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Wniosek należy złożyć w postaci papierowej albo elektronicznej w terminie 30 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności.
Wniosek o wpis do wykazu zakładów zawiera:
• imię, nazwisko albo nazwę (firmę) i adres wytwórcy;
• nazwę i adres zakładu wytwarzającego produkty kosmetyczne;
• określenie rodzaju i zakresu działalności,
która ma być prowadzona w zakładzie wytwarzającym produkty kosmetyczne.
Aby organy nadzoru posiadały aktualne informacje o miejscach prowadzenia zakładów wytwarzania produktów kosmetycznych, projekt ustawy nakłada na wytwórcę obowiązek składania wniosku o dokonanie zmian w wykazie zakładów w terminie 30 dni od zaistnienia zmiany danych, jak również wprowadza możliwość wykreślenia z wykazu na podstawie wniosku wytwórcy. Wzory wniosków: o wpis zakładu do wykazu zakładów, o dokonanie zmian w wykazie zakładów, o wykreślenie z wykazu zakładów, jak również wzór zaświadczenia o wpisie do wykazu zakładów zostaną określone przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w drodze rozporządzenia. Wzory rozporządzeń zostały opublikowane 8 lutego 2018 r.
CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 1/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...