Data publikacji: 2018-08-01 / Autor: Anna Jarosik
Według Transparency Market Research nizyna, czyli środek konserwujący pochodzenia biologicznego do żywności, ma coraz szersze zastosowanie w przemyśle spożywczym.
Przechowywanie i konserwacja żywności od zawsze było ważnym czynnikiem dla przemysłu spożywczego. Wzrost sprzedaży produktów spożywczych doprowadził do wzrostu zapotrzebowania na środki konserwujące żywność, wspierając w ten sposób wzrost tzw. bio konserwantów. Biologiczne środki konserwujące, takie jak bakteriocyny, są stosowane do hamowania wzrostu szkodliwych mikroorganizmów w produktach spożywczych i napojach.
Korzystne zastosowanie takich bakteriocyn, jak nizyna jako dodatku konserwującego do żywności wynika z ich odporności na ciepło - obróbka termiczna jest szeroko stosowana w przetwarzaniu żywności. Nawet w wysokich temperaturach nizyna, jak również inne bakteriocyny, hamują wzrost zarodników, tym samych chroniąc produkty żywnościowe przed psuciem. Nizyna, będąca termoodpornym środkiem konserwującym, działa również jako antybiotyk o szerokim spektrum działania. Jest skuteczna wobec wielu gram-dodatnich bakterii, takich jak bakterie mlekowe (Lactobacillales), Listeria monocytogenes, gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), laseczka woskowa (Bacillus cereus) oraz laseczka jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Te właściwości najmocniej wpływają na wzrost popytu na nizynę.
Obecnie globalny rynek nizyny jest ograniczony względami produkcyjnymi - proces produkcji nizyny jest bardzo wrażliwy i wymaga ogromnej precyzji. Jeśli, przez przypadek, wystąpi jakikolwiek brak równowagi w stężeniu mleczanu poza standardowym poziomem i spadek poziomu pH, może to radykalnie wpłynąć na końcowy produkt.
Na koniec 2018 r. przychody wygenerowane na rynku nizyny sięgać mają 320,6 mln dolarów. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu w latach 2018 – 2026 wynieść ma 4,2%. W efekcie w 2026 r. wartość rynku dochodzić ma do kwoty 445,6 mln dolarów.
Zastosowanie biologicznego środka konserwującego w postaci nizyny nie ogranicza się do produktów spożywczych. Nizyna może być stosowana w produkcji wina, piwa, destylowanych alkoholi. Zapobiega jełczeniu wywołanemu przez bakterie kwasu mlekowego obecne w napojach alkoholowych. Dodatkowo pomaga w hamowaniu wzrostu i rozwoju bakterii Gram-dodatnich podczas procesu fermentacji. Pomaga również przedłużyć okres przechowywania piwa niepasteryzowanego i redukuje jego dojrzały smak.
W zależności od postaci rynek nizyny dzieli się na produkty w proszku i płynie. Przy czym na ten pierwszy przypada aż 97,9% wszystkich przychodów.
Z kolei na podstawie końcowego zastosowania rynek produktów z nizyną można podzielić na żywność i napoje, farmaceutyki, pasze i karmy dla zwierząt domowych. Segment żywności i napojów odpowiada za 90% przychodów.
Pod względem regionu dominują Stany Zjednoczone, przed Europą. Azja stanie się znaczącym graczem dopiero za około dekadę.
Wśród głównych firm działających na globalnym rynku nizyny wyróżniamy DSM NV; EI du Pont de Nemours and Company (Danisco A/S); Merck KGaA; Siveele; Santa Cruz Biotechnology, Galactic; Handary; Shandong Freda Biotechnology; MAYASAN Food Industries; Cayman Chemical Company oraz Chihon Biotechnology.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...