Data publikacji: 2016-01-19
Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wyniki badania, z którego wynika, że tylko nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów mineralnych. Większość ryzykuje zastosowanie na polu zbyt dużych dawek nawozów, co może podnosić koszty produkcji rolniczej i przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Raport NIK wskazuje, że racjonalne nawożenie roślin uprawnych ma coraz większe znaczenie, zaś stosowanie zbyt dużej ilości nawozów wpływa na zanieczyszczenie wód i gleb m.in. azotanami i fosforem. Nieracjonalne nawożenie zwiększa koszty prowadzenia upraw, nie gwarantując w zamian większych plonów. Receptą na tę sytuacje ma być uświadomienie rolników o sposobach odpowiedniej dbałości o glebę, środowisko i uprawy oraz zachęcanie do badania gleby przed podjęciem decyzji o rodzaju i ilości stosowanych nawozów. NIK zbadał, jak Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Warszawie i 17 stacji okręgowych, które są odpowiedzialne za agrochemiczną obsługę rolnictwa, wypełniają swoje zadania polegające m.in. na edukacji rolników w temacie racjonalnego nawożenia.
Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej zaleca, aby glebę na zawartość makroelementów zbadać przynajmniej raz na cztery lata, a na zawartość azotu mineralnego pod każdą uprawę. Koszty badania wynoszą 13 – 53 zł za jedną próbkę (dla działki do 4 ha).
Z badania Izby wynika, że odsetek polskich gospodarstw korzystających z usług agrochemicznych, czyli badania gleby w celu określenia jej potrzeb nawozowych, jest bardzo niski i sięga raptem 8%. Częściej glebę badają właściciele dużych gospodarstw (powyżej 20 ha), ale i tak robi to zaledwie co piąty z nich. Jedną z przyczyn małego zainteresowania badaniami gleby jest przyzwyczajenie rolników, którzy od pokoleń nawozili bez określenia rzeczywistych potrzeb nawozowych upraw. Panuje także przeświadczenie, że więcej nawozu zapewni wyższe plony.
W Polsce następuje stały wzrost mineralnego nawożenia roślin. Zużycie nawozów mineralnych (azotowych, fosforowych i potasowych) rośnie. Nie sprzyja to jednak racjonalnemu nawożeniu. W najbardziej rozwiniętych rolniczo państwach europejskich poziom nawożenia stabilizuje się lub nawet spada. Dzieje się tak, gdyż świadomość ekologiczna jest tam wysoka, a rolnicy wiedzą, że nie muszą wzbogacać gleby, ponieważ na skutek bardzo wysokiego, wieloletniego nawożenia są już w niej skumulowane duże ilości fosforu i potasu.
Zdaniem NIK stacje chemiczno-rolnicze zbyt słabo dbają o poprawę świadomości agrochemicznej rolników. Kontrola wykazała, że Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza nie widzi problemu w tym, że coraz mniej gospodarstw bada glebę przed nawożeniem. Stacje nie planowały podjęcia żadnych działań, aby popularyzować badania agrochemiczne.
Zdaniem NIK nieefektywnie układa się także współpraca krajowej i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych z jednostkami doradztwa rolniczego. To im stacje powinny powierzyć popularyzowanie i uświadamianie rolnikom znaczenia badania gleby i racjonalnego nawożenia na podstawie uzyskanych wyników.
Najwyższa Izba Kontroli wskazała Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi konieczność opracowania i wdrożenia strategii dotyczącej zwiększenia zasięgu agrochemicznej obsługi rolnictwa, w tym efektywnych metod upowszechniania wiedzy o racjonalnym nawożeniu, a także na potrzebę monitorowania efektów wdrażania tej strategii.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...