Data publikacji: 2020-02-04
European Plastics Converters, czyli europejska organizacja zrzeszająca przetwórców tworzyw sztucznych nie pozostawia suchej nitki na nowym prawie unijnym odnoszącym się do tworzyw sztucznych. Krytykuje rozwiązania, które przyniosła dyrektywa Single-Use Plastics, zakazująca dalszego używania 10 wybranych jednorazowych wyrobów z tworzyw.
W ocenie EuPC, jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych pełnią wiele ważnych funkcji w zakresie zdrowia publicznego, higien oraz konserwacji i przedłużania życia produktów spożywczych. Zakaz lub ograniczenie ich stosowania przez władze europejskie, a w konsekwencji także władze krajowe państw unijnych, właścicieli marek i detalistów przeprowadzono – zdaniem EuPC – zbyt szybko i powierzchownie. W efekcie tego już teraz ujawniać się mają negatywne skutki podjętych decyzji, gdy chodzi o wpływ nowych przepisów na środowisko naturalne. Decyzje o rezygnacji z tworzyw sztucznych zostały bowiem podjęte bez uwzględnienia wpływu wybranego materiału zastępczego na środowisko lub tego, czy istnieje odpowiednia infrastruktura do gromadzenia i przetwarzania odpadów tworzyw.
- Odłączenie polityki od rzeczywistości rośnie z każdym dniem – zauważa EuPC w swoim stanowisku.
Wedle organizacji, wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych są bardzo trudne do zdefiniowania i mogą różnić się w zależności od kraju z uwagi na różnice kulturowe i nawyki konsumenckie.
- Już teraz pojawiają się skandale środowiskowe w krajach europejskich z powodu przesunięcia materiału, ponieważ alternatywy dla tworzyw sztucznych są zdecydowanie mniej przyjazne dla środowiska i zużywają więcej wody i wytwarzają znacznie więcej CO2 w procesie zużywania energii niż wyroby z tworzyw. Ogólny wpływ tej populistycznej dyrektywy na środowisko nie jest tak pozytywny, jak przewidywano w 2019 r. – informuje organizacja European Plastics Converters.
EuPC krytykuje także tzw. Green Deal, czyli zaproponowany przez UE pakiet środków, które – jak tłumaczy Komisja Europejska - „powinny umożliwić europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji. Środki, którym towarzyszy wstępny plan najważniejszych działań obejmują m.in. ambitne ograniczenie emisji, inwestowanie w nowatorskie badania i innowacje oraz ochronę środowiska naturalnego w Europie. Europejski Zielony Ład może stać się nową strategią wzrostu gospodarczego dla UE dzięki inwestycjom w technologie ekologiczne, zrównoważone rozwiązania i nowe przedsiębiorstwa”.
EuPC z oburzeniem podchodzi także do niedawnych słów unijnego komisarza Virginijusa Sinkevičiusa, który w wywiadzie dla niemieckiego Die Welt zaproponował „generalny zakaz używania opakowań z tworzyw sztucznych”, czym wywołał ogromną konsternację w przemyśle chemicznym w Europie.
- Mamy nadzieję, że uda nam się wyjaśnić komisarzowi Sinkevičiusowi, co dzieje się obecnie w realnej gospodarce i jakie jest ryzyko rezygnacji z tworzyw sztucznych bez prawdziwej oceny konsekwencji takiego działania dla zdrowia, środowiska i miejsc pracy w Europie. Stwierdzenia takie, jak „chcemy zakazać wszelkich opakowań z tworzyw sztucznych” z pewnością będą oznaczać dalsze i bardzo poważne szkody dla naszej planety pod względem redukcji zużycia CO2. Ponadto narażą na ryzyko zdrowotne konsumentów w UE i doprowadzą do obniżenia standardów co do bezpieczeństwa żywności. Czy fundusz Green Deal zapewni rekompensaty finansowe w związku z redukcją zatrudnienia w Europie i likwidacją zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych? Po raz kolejny wszystkie dotychczasowe środki karzą jedynie produkty z tworzyw sztucznych, a nie zachowania społeczne związane z użytkowaniem wyrobów z tworzyw. Jest to sprzeczne z dalszym rozwojem modelu gospodarki o obiegu zamkniętym - stwierdził Alexandre Dangis, dyrektor zarządzający EuPC.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...