Data publikacji: 2019-04-15
Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy została autoryzowanym dostawcą dwutlenku węgla dla Grupy Nestle.
- Przeprowadzony w Grupie Azoty Puławy audyt docenił jakość puławskiego CO2 i potwierdził brak niezgodności systemowych w procesie jego wytwarzania. To nie tylko otwiera nowe możliwości dla spółki jako dostawcy dwutlenku węgla na tradycyjnym, wysoko marżowym rynku, ale ma także charakter prestiżowy – tak fakt zawiązania współpracy z Nestle komentuje Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.
W Grupie Azoty Puławy dwutlenek węgla produkowany jest nieprzerwanie od 1970 r. Aktualnie wytwarza się go w ilości 220 ton na dobę, ale w tym roku jego produkcja zostanie zwiększona o ponad połowę i wyniesie 360 ton na dobę.
Dbałość o jakość puławskiego produktu potwierdza otrzymany we wrześniu 2018 r. kolejny Certyfikat Bezpieczeństwa Żywności (Food Safety System Certification FSSC 22000).
Przemysł spożywczy wykorzystuje dwutlenek węgla nie tylko w napojach. Znajduje on również zastosowanie w procesie mrożenia oraz w nowoczesnej technologii pakowania żywności metodą MAP. Natomiast uzyskiwany z dwutlenku węgla tzw. suchy lód służy m.in. do transportu szybko psujących się artykułów spożywczych.
Grupa Azoty Puławy to jedyny w Polsce producent dwutlenku węgla. Jakość powstającego w jej zakładach dwutlenku węgla doceniają największe firmy branży spożywczej w kraju i na świecie, wśród których są oprócz Nestle także m.in. Grupa Żywiec, Coca – Cola, czy też PepsiCo.
Dwutlenek węgla jest uzyskiwany w procesach sprężania, oczyszczania i skraplania gazowego. Jest produktem ubocznym ze spalania metanu. Jest to bezbarwna, niepalna ciecz. Serwis logistyczny realizowany jest z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonych dla CO2 autocystern: skroplony schłodzony dwutlenek węgla pakowany jest do autocystern i cystern kolejowych. Jest on materiałem niebezpiecznym.
Największe zastosowanie skroplony dwutlenek węgla ONECON (to marka oferowana przez Grupę Azoty Puławy) znajduje w przemyśle spożywczym w ramach produkcji napojów gazowanych, w browarnictwie oraz w mrożeniu produktów spożywczych. Inne możliwości jego wykorzystania to spawanie w osłonach dwutlenku węgla lub jego mieszanin, cele gaśnicze, dokarmianie roślin w uprawach szklarniowych, ekstrakcja nadkrytyczna, w hutnictwie stali, wytwarzanie tworzyw z rozdmuchem.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...