Data publikacji: 2016-07-06
We Wrocławiu (30 czerwca – 2 lipca br.) podczas konferencji „Polish Scientific Networks: Science & Business” spotkali się przedstawiciele administracji rządowej, nauki, biznesu i agend finansujących naukę, by rozmawiać o wspieraniu współpracy między sobą.
Trzydniową konferencję otworzył wykład „2+2 = 5? Czy synergia między nauką i biznesem w Polsce jest możliwa?” Grzegorza Brony z firmy Creotech i Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie Piotr Dardziński, podsekretarz staniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomniał, że jednym z priorytetów rządu jest rozwój innowacji i wyraził przy tym nadzieje, że deklaracja ta zostanie przekuta w konkretne działania.
- Rząd jest w stanie pomóc, rząd nie jest w stanie zrobić, bo nie jest on po to, by zastępować oddolną, samodzielną i kompetentną inicjatywę. We współpracy, żeby ten priorytet osiągnąć, konieczne jest „sieciowanie” – mówił wiceminister.
Prof. Edward Nęcka, wiceprezes PAN zapowiedział gotowość do rozmów o tym, w jaki sposób realizowane mogą być innowacje społeczne, czyli w jaki sposób nauki społeczne i humanistyczne mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjności w kraju.
Uczestnicy konferencji dużo czasu poświęcili na dyskusję nad konsekwencjami zmian społecznych i postępującej informatyzacji społeczeństwa. Rewolucja informacyjna, którą obecnie przeżywamy, niesie ze sobą szereg zagrożeń, np. problemów z wyłowieniem treści z nadmiaru otaczających nas informacji lub tez zachowania prywatności w silnie zinformatyzowanym społeczeństwie. Uczestnicy poszukiwali również recept na stworzenie lepszego klimatu dla innowacji. Wśród przeszkód dla jego powstania wskazali brak zaufania zarówno między naukowcami a biznesem, jak i między społeczeństwem a instytucjami rządowymi. Także lęk przed podejmowaniem ryzyka przez uczelnie i instytucje naukowe oraz przedsiębiorstwa wymieniany był jako bariera. Wielokrotnie odnoszono się natomiast do pozytywnych skutków mobilności i przenoszenia dobrych wzorców z zagranicy do Polski. Pojawiło się także szereg rad dla osób rozpoczynających pracę łączącą naukę i biznes, porad jak wystartować ze start-upem, jak łączyć komercjalizację ze strategią ochrony własności intelektualnej oraz jak ma wyglądać dobra komunikacja między naukowcem a biznesmenem.
Podczas konferencji zainteresowani mogli też uzyskać informacje na temat programów finansujących badania naukowe i rozwojowe na stoiskach przygotowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Regionalny Punkt Kontaktowy programu Horyzont 2020 (Politechnika Wrocławska, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii) oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu. Swoje stanowisko przygotowało także Biuro Doskonałości Naukowej PAN.
Konferencji towarzyszył projekt organizowany przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ „Strefa Łowców Głów”, czyli inicjatywa skierowana do firm zainteresowanych rozwojem innowacyjności, poszukujących wykwalifikowanych i zdolnych osób, chcących podjąć w nich pracę. Jej celem było umożliwienie firmom networkingu z potencjalnymi pracownikami – uczestnikami konferencji. W „Strefie Łowców Głów” wzięły udział m.in. takie firmy, jak McKinsey Knowledge Center Poland, Sitech, Wrocławski Park Technologiczny, PCC Rokita, Selena oraz Nokia Wrocław.
Konferencja Polish Scientific Networks: Science & Business została zorganizowana przez Akademię Młodych Uczonych PAN, Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, we współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...