Data publikacji: 2013-11-19
Trwa finansowany ze środków europejskich program NANOFLOC, którego celem jest zapewnianie bezpieczeństwa nanocząstek w wyrobach chemii budowlanej, głównie w farbach i powłokach.
Projekt NANOFLOC ma posłużyć do opracowania systemu służącego do usuwania w efektywny i opłacalny sposób nanocząstek, tak aby możliwe było zapobieganie zanieczyszczeniom i zachęcanie do dalszego rozwijania innowacyjnych i bezpiecznych nanoproduktów. Budzet zadania to 1,14 mln euro. Pieniądze pochodzą z europejskiego programu, obejmującego badania naukowe na rzecz MŚP. Zakończenie prac przewidziano na 2014 r.
Jak tłumaczą zaangażowani w projekt, w ostatnich latach nastąpił ponadprzeciętny wzrost liczby nanoproduktów. Ich zastosowanie m.in. w biomedycynie, elektronice i powłokach stało się powszechne, ale stan taki rodzi nowe wyzwania. Manipulacja materiałami i cząsteczkami na poziomie atomowym i molekularnym otworzyła bowiem drogę nie tylko dla innowacji, ale wzbudziła obawy o zdrowie i bezpieczeństwo. Przykładem takiej troski jest wpływ wdychanych nanocząstek, które występują np. w farbach na zdrowie użytkowników. Niepokój budzi również fakt, że zrzut niektórych nanocząstek do rzek i strumieni może być szkodliwy dla skrzeli ryb i skorupiaków.
NANOFLOC wychodzi naprzeciw tym zagrożeniom. Idea projektu opiera się na nowatorskiej elektro-aglomeracji, która - jeśli hipoteza badawcza okaże się słuszna – będzie skutecznie usuwać zawieszone cząstki stałe do poziomów submikrometrycznych. System ten działa na zasadzie destabilizacji nanozawiesin i aglomeracji naładowanych cząstek w roztworach za pomocą pól elektrycznych, unikając w ten sposób potrzeby stosowania chemikaliów. W ramach projektu powstaje innowacyjny reaktor do aglomeracji i stabilizacji aglomeratów - kłaczków - wraz z komorą reakcyjną i inteligentnym układem automatycznego sterowania (UAS).
To znaczący postęp, ponieważ obecnie jedynym skutecznym sposobem usuwania nanocząstek z wody jest stosowanie energochłonnych metod, takich jak odwrócona osmoza, czyli technologia oczyszczania wody wykorzystująca membranę półprzepuszczalną.
- Branże wykorzystujące nanocząstki w szerokim zakresie, m.in. sektor farb i powłok odniosą znaczące korzyści z opłacalnej technologii usuwania nanocząstek ze zużytej wody. Wzrost zastosowania nanotechnologii w tym sektorze spodziewany jest w postępie geometrycznym. Do 2016 r. m.in. producenci pojazdów będą zobligowani przepisami do stosowania farb i powłok odpornych na zarysowania - tłumaczą uczestnicy NANOFLOC.
W pracach nad projektem bierze udział siedem podmiotów. Koordynatorem jest szwedzka firma Westmatic.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...