Data publikacji: 2018-04-27
Rusza realizacja inwestycji Grupy CIECH w nową warzelnię soli w Niemczech.
Grupa CIECH zbuduje nowy zakład produkcyjny soli w niemieckim Stassfurcie, tuż obok zakładów sodowych należących do CIECH Soda Deutschland. Uruchomienie produkcji planowane jest na 2020 r., a nowy zakład będzie produkował ok. 450 tys. ton soli warzonej rocznie. Będzie to druga warzelnia funkcjonująca w ramach Grupy CIECH – pierwsza zlokalizowana jest w Janikowie, a jej zdolności produkcyjne to 550 tys. ton. Łącznie, po uruchomieniu nowego zakładu produkcyjnego, Grupa CIECH będzie produkować 1 mln ton soli warzonej rocznie, co da jej trzecią pozycję w Europie pod tym względem. Wartość projektu budowy nowej warzelni to ok. 100 mln euro. Ważnym elementem w procesie podjęcia ostatecznej decyzji o rozpoczęciu inwestycji było przyznane 23 kwietnia br. wsparcie od niemieckich władz regionalnych w wysokości 11,25 mln euro, jakie otrzymała spółka CIECH Soda Deutschland na realizację projektu. W przypadku uzyskania niezbędnych zgód administracyjnych budowa warzelni ruszy jeszcze w 2018 roku.
To największa w historii CIECH inwestycja typu „greenfield” w zakład produkcyjny. Trwająca od listopada faza przygotowawcza obejmowała m.in. postępowania przetargowe związane z realizacją projektu oraz otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie uzyskania wspomnianej pomocy publicznej od rządu Saksonii-Anhalt.
- W ciągu ostatnich miesięcy dobrze przygotowaliśmy się do podjęcia ostatecznej decyzji: przeprowadziliśmy pogłębione analizy realizacji i opłacalności projektu przy wsparciu uznanych firm konsultingowych, zbadaliśmy dostępne technologie i wybraliśmy naszym zdaniem najbardziej efektywną, przygotowaliśmy w najdrobniejszych szczegółach projekt zakładu. Ruszamy z realizacją inwestycji, która umocni pozycję Grupy CIECH na rynku produktów solnych, takich jak tabletki solne do uzdatniania wody czy sól farmaceutyczna. Po uruchomieniu produkcji, CIECH stanie się trzecim producentem soli warzonej w Europie. Dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych w obszarze soli przyczyni się także do zdywersyfikowania źródeł przychodów naszego biznesu - mówi Maciej Tybura, prezes zarządu spółki CIECH.
Zakład w Stassfurcie ma zaopatrywać rynki zachodnioeuropejskie, podczas gdy zakład w Polsce ma koncentrować się na rynkach Europy Środkowej i Skandynawii. Atutem lokalizacji w Niemczech jest dostępność własnych źródeł surowców (solanki) i bardzo dogodne położenie umożliwiające ekspansje na atrakcyjnych rynkach zbytu.
Nowa warzelnia soli będzie produkować szerokie portfolio produktów solnych: od soli spożywczej przez sól stosowaną w elektrolizie (potrzebną do produkcji tworzyw sztucznych) i tabletki solne (służące do uzdatniania wody), aż po specjalistyczną sól farmaceutyczną. Według analiz sporządzonych na potrzeby przygotowywanej inwestycji, tempo rozwoju mocy produkcyjnych soli w skali globalnej będzie ponad dwukrotnie niższe niż tempo wzrostu popytu. Dodatkowo, planowany miks produktowy nowej warzelni uwzględnia korzystne prognozy wzrostu popytu na m.in. sól farmaceutyczną czy produkty do uzdatniania wody.
Grupa CIECH od kilku lat intensywnie rozwija biznes solny. Efektem tych działań było m.in. wprowadzenie do oferty tabletek solnych, a tym samym wejście na bardzo atrakcyjny rynek produktów do uzdatniania wody. Jest obecnie liderem rynku uzdatniania wody w Polsce i w krajach skandynawskich. Ponadto, w tym roku w zakładach w Janikowie ukończona zostanie inwestycja o wartości 30 mln zł, dzięki czemu do oferty Grupy trafią kolejne produkty: sól do zmywarek i przeznaczone dla zwierząt hodowlanych lizawki solne. CIECH oferuje także sól spożywczą dostępną w największych sieciach handlowych dla klientów detalicznych, a od niedawna jest także dystrybutorem soli himalajskiej i morskiej.
Grupa CIECH jest obecna w Niemczech od 10 lat, dzięki przejęciu zakładów Sodawerk (obecnie CIECH Soda Deutschland). Przez ten czas CIECH zainwestował w Niemczech ok. 100 mln euro, m.in. w rozbudowę mocy produkcyjnych sody kalcynowanej i oczyszczonej.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...