Data publikacji: 2014-07-24
Światowe moce produkcyjne dla polipropylenu mają w najbliższych latach znacząco wzrosnąć, a w największym stopniu za ten przyrost odpowiadać mają Chiny i Rosja.
Wedle wyliczeń zaprezentowanych przez międzynarodową firmę badania rynku GlobalData, w 2013 r. globalne moce wytwórcze dla polipropylenu, czyli jednego z dwóch najbardziej masowych tworzyw sztucznych, szacowane były na 65 mln ton. Tymczasem już w 2018 r. mają wzrosnąć do 86 mln ton.
W ostatnich 10 latach średnioroczne tempo wzrostu zdolności produkcyjnych dla tego tworzywa wyniosło 5,2%. W następnych pięciu latach ma być ono wyższe i sięgać 5,8% w ujęciu rocznym.
Na Chiny i Rosję przypadnie 45% nowych mocy produkcyjnych, w efekcie czego Państwo Środka, dokładając 7,48 mln ton tworzywa do obecnych pojemności swoich instalacji, ma stać się jego w pełni samowystarczalnym wytwórcą. W ocenie analityków GlobalData, to wewnętrzny popyt na wyroby z tworzyw wymusi na Chinach rozbudowę instalacji produkcyjnych, w efekcie czego produkowane tam tworzywo będzie szło na potrzeby lokalnych przetwórców.
Aż 97% wykorzystywanego w Chinach po 2018 r. polipropylenu pochodzić ma z instalacji dopiero co przewidzianych do uruchomienia. Łącznie zaś państwo ze stolicą w Pekinie objąć ma w swoje posiadanie 62,4% udziałów w azjatyckiej produkcji polipropylenu i 35,5% udziałów w produkcji globalnej.
Rosja z kolei jeszcze do 2012 r. dysponowała mocami wytwórczymi dla polipropylenu na poziomie 650 tys. ton roczne. Obecnie wzrosły one do wielkości 1,33 mln ton, a do 2018 r. mają się jeszcze podnieć do 3,48 mln ton w ciągu roku.
Dalsze miejsca pod względem rozbudowy wielkości potencjału produkcyjnego dla polipropylenu zająć mają Wenezuela i Indie.
O rozbudowie rosyjskiego przemyslu chemicznego więcej piszemy tutaj:
www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/pokaz/269.html
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...