Data publikacji: 2019-12-04
Jak ocenia Marek Sprengel, prezes zarządu firmy Awilux, można już mówić o zbliżającym się kryzysie w branży budowlanej. Niepokojącą rzeczywistością stają się jego zdaniem nadchodzące spadki i wyhamowanie koniunktury rynkowej.
- Kończący się rok 2019 stanowił kontynuację dobrej passy i wzrostów w segmencie stolarki okiennej. Z najświeższych danych wynika, że produkcja okien i drzwi wartościowo i liczbowo wzrosła, co ma związek z wysokimi wynikami i dotychczasowym rozwojem budownictwa mieszkaniowego. Odnotowano w naszym kraju w tym roku wzrost liczbowy budowanych i oddawanych do użytku mieszkań o ok. 3% przy 15% wzroście ich wartości.
- Rok 2019 kończy się dla firmy Awilux kolejnym wzrostem. Jest to dla nas rok przełomowy, ponieważ od kilku lat zwiększamy rokrocznie produkcję o minimum 20%, a na koniec 2019 roku możemy zbliżyć się nawet do 30%.Możemy więc powiedzieć, że kończący się rok należy do udanych, jeśli chodzi o wolumen ilościowy i wartości sprzedaży. – mówi Marek Sprengel, Prezes Zarządu Awilux.
- Polski rynek inwestycyjny jest duży i coraz bogatszy, więc Polacy coraz częściej decydują się na ekskluzywne, wysokojakościowe rozwiązania w zakresie okien i drzwi. Według naszych danych, w ostatnim roku skokowe wzrosty odnotował segment stolarki i ślusarki aluminiowej. Jest to silny trend, który świadczy o tym, że Polacy coraz świadomiej podchodzą do wyboru okien i drzwi. Coraz częściej zamawiają także systemy podnoszono-przesuwne, oparte zarówno na systemie aluminiowym jak i PCW. Dobre wyniki sprzedażowe nie oznaczają jednak braku problemów, z którymi na co dzień muszą mierzyć się przedsiębiorstwa. W tym roku można było odczuć wzrost kosztów produkcji. Wzrosły między innymi ceny prądu, ale przede wszystkim wzrosły koszty wynagrodzeń, przy jednoczesnym wzroście deficytu kadrowego. Duże problemy z pozyskaniem nowych pracowników sprawiają, że wielu przedsiębiorców inwestuje w automatyzację wybranych procesów. Sporym utrudnieniem są też zmiany legislacyjne, czyli stale pojawiające się nowe przepisy, które nie zawsze są jasne i klarowne, a sprawiają, że coraz trudniej jest prowadzić dochodowe przedsiębiorstwo. Rok 2019 w branży stolarki otworowej był dobrym rokiem, jednak z już pojawiającymi się symptomami spowolnienia i wzrostem potencjalnych problemów z prowadzeniem działalności. Firmy, które źle wyceniły swoje produkty, które nie potrafiły dokładnie i dobrze kontrolować swoich kosztów, zaczynają odczuwać problemy z kondycją finansową. Będzie to szczególnie odczuwalne na przełomie 2019 i 2020 roku, czyli w okresie zimowym, kiedy naturalnie zamówień jest zdecydowanie mniej - komentuje Marek Sprengel, prezes spółki Awilux.
Branża stolarki otworowej jest nierozerwalnie związana z całą branżą budowlaną. Jakiekolwiek załamanie w tym segmencie gospodarki wpływa jednocześnie na wiele rynków i branż.
- Nadchodzący rok 2020 jest przez wielu zapowiadany jako rok prawdy o rynku budowlanym i o rzeczywistej kondycji poszczególnych firm. W Niemczech i w Polsce wydaje się coraz mniej pozwoleń na budowy, szczególnie w tak interesującej nas grupie jak i budownictwo jednorodzinnie. O ile w planach jest jeszcze wiele inwestycji wielorodzinnych, o tyle deweloperzy rzadko decydują się na rozwiązania markowe, a kierują się wyłącznie ceną. To sprawia, że nasze wysokojakościowe rozwiązania nie zawsze są wybierane do tego typu obiektów. Spada również liczba pozwoleń na budowę i liczba obiektów komercyjnych, więc również i w tym przypadku możliwe będą spadki. Warto wiedzieć, że złe wieści nie dotyczą tylko polskiego, ale również zagranicznych rynków. Stąd niewątpliwym sukcesem będzie utrzymanie tegorocznych wartości i wielkości sprzedaży. Oznacza to, że z pewnością rozpocznie się zaostrzona walka o każdego klienta – prognozuje Marek Sprengel.
Awilux Polska oferuje rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa od 2006 r., opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...