Data publikacji: 2014-08-07
Kilka firm działających w przemyśle chemicznym zostało wskazanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa, jako podmioty, które w przyszłości mogą zostać sprywatyzowane.
MSP przygotowało i przedłożyło Radzie Ministrów specjalny dokument "Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa do roku 2015".
Celem „Priorytetów” jest opracowanie wskazań, za sprawą których resort będzie w stanie sprawować lepszy nadzór właścicielski nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Ma się to odbywać m.in. poprzez wzrost efektywności działania tych przedsiębiorstw, podniesienie skuteczności ich zarządzania oraz ich wartości, a także optymalizację portfela nadzorowanych aktywów. W gestii Ministerstwa znalazło się także przygotowanie podmiotów do procesu dalszych przekształceń i prywatyzacji oraz usuwanie barier prywatyzacyjnych. W dokumencie zapisano również postulat sprawnej polityki dywidendowej, która uwzględni długofalowe cele samych spółek i potrzeby budżetu państwa. Skarb Państwa prowadzić ma ponadto politykę inwestycyjną, zachęcać spółki ze swoim udziałem do wzajemnej współpracy w tym względzie, przyczyniać się do wzrostu ich innowacyjności oraz zachęcać do współpracy ze środowiskiem naukowo - badawczym.
Prywatyzacja spółek Skarbu Państwa nadal ma odgrywać ważną rolę w procesach przekształceń własnościowych ze względu na możliwości, jakie daje spółkom pozyskanie inwestora. MSP poinformowało, że jeżeli za punkt wyjścia przyjęte zostaną 8453 przedsiębiorstwa państwowe, działające w 1990 r., to wedle stanu na 2014 r., w wyniku przekształceń własnościowych, w nadzorze Ministra Skarbu Państwa, znajdują się czynne podmioty stanowiące niespełna 3% tej liczby (242 przedsiębiorstwa).
Ministerstwo wskazało listę podmiotów o strategicznym znaczeniu dla krajowej gospodarki i pozostających w nadzorze MSP. W tym gronie znalazła się m.in. Grupa Azoty.
Powstała także lista podmiotów w nadzorze Ministra Skarbu Państwa, które mogą zostać w przyszłości poddane prywatyzacji. Branżę chemiczną reprezentują w tym spisie, takie firmy, jak: Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil, Piastowskie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil, Rafineria Nafty Glimar, Zakłady Chemiczne Jelchem oraz Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej Chemar.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...