Data publikacji: 2014-07-14
W 2013 r. zmniejszył się deficyt Polski w handlu wyrobami chemicznymi. Jeszcze w 2012 r. wynosił on – 6,307 mld euro, podczas gdy w roku ubiegłym było to – 5,574 mld euro.
Wedle danych przedstawionych przez GUS, polski eksport wyrobów przemysłu chemicznego rósł w ubiegłym roku znacznie szybciej niż eksport wszystkich towarów z Polski. Tempo tego wzrostu wyniosło 8,2%, w sytuacji w łącznym ujęciu eksport przyrastał o 6,5%.
Całkowita ubiegłoroczna wartość polskiego eksportu wyrobów przemysłu chemicznego osiągnęła wartość 21,749 mld euro (w 2012 r. było to 20,095 mld zł). Wartość importu wyniosła natomiast 27,324 mld euro (rok wcześniej było to 26,403 mld zł). Wyroby przemysłu chemicznego były drugą najważniejszą kategorią w strukturze rodzimego eksportu.
W efekcie deficyt w obrotach całą grupą wyrobów chemicznych został zatem zredukowany o ok. 730 mln euro, do poziomu prawie 5,6 mld euro. W największym stopniu przełożyła się na to poprawa salda w takich pozycjach, jak tworzywa sztuczne i artykuły z nich, gdzie nastąpiła redukcja deficytu o ok. 350 mln euro, do niecałych 2 mld euro. Dziura deficytowa była też zasypywana rosnącą sprzedażą zagraniczną produktów farmaceutycznych – na tym polu redukcja deficytu wyniosła 270 mln euro, do ok. 1,9 mld euro. Także kauczuk i wyroby z kauczuku pracowały na zmniejszenie deficytu handlowego. Dzięki ich sprzedaży zagranicznej istniejąca już nadwyżka wymiany w tej pozycji powiększyła się o ok. 260 mln euro, do kwoty ponad 1,1 mld euro.
Szybciej niż przeciętnie dla całej grupy wyrobów przemysłu chemicznego zwiększył się wywóz tworzyw sztucznych i artykułów z nich – był to wzrost o 10,6% do poziomu blisko 7,1 mld euro, co stanowiło 4,6% łącznego polskiego eksportu. Wzrost eksportu produktów farmaceutycznych nastąpił o 24%, do kwoty ponad 2,3 mld euro (tj. 1,5% eksportu ogółem). Nieco wolniej niż przeciętnie zwiększała się z kolei sprzedaż zagraniczna, stanowiących znaczącą część w eksporcie wyrobów chemicznych, kauczuku i wyrobów z kauczuku – o 5,9%, do blisko 4 mld euro (2,6% eksportu ogółem).
Eksport wszystkich towarów z Polski wzrósł w 2013 r. o 6,5% (tj. o ponad 9,3 mld euro), osiągając wartość 152,8 mld euro. Natomiast import wyniósł 155,1 mld euro i był o 0,7% (tj. o blisko 1,1 mld euro) wyższy niż w 2012 r. Wyniki te przełożyły się na znaczącą redukcję deficytu obrotów towarowych – o blisko 8,3 mld euro, do poziomu 2,3 mld euro.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej zapoznać się z aktualną koniu...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII Konferencji Przemysłu Chemi...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży kompozytowej mieli okazję do prz...
Nowe trendy na targach Symas
Odbywające się 14-15 października br. Międzynarodowe Targi Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS okaza...